Strečink představuje půl úspěchu při posilování. Podívejte se, jak na něj

                   

Protahování, rozehřátí či strečink je důležitá součást posilování i sportování, která by měla proběhnout na začátku i na konci. Jistě, cvičení sice může proběhnout i bez tohoto „zdržování“, ale vystavujete se tak poměrně vysokému riziku zranění, nehledě na protaženou dobu celkové regenerace. V obou případech, tedy jak před posilováním, tak na jeho konci byste strečinku měli věnovat plných 10 až 15 minut, aby došlo ke zklidnění a došlo tak k žádanému efektu.

Protažení před cvičením

Protažení svalů před uvedením do pohybu je rovněž velmi důležité. Zde by se ale nemělo jednat o pomalý strečink, ale o jeho dynamickou podobu, kterou lze do jisté míry nazvat slovem „rozcvička“. Tělo by se mělo připravit na to, že se od něho bude vyžadovat nějaký výkon. Proto by se mělo pořádně zahřát, zvýšit srdeční tep a prokrvit organismus. Vhodným způsobem, jak toho dosáhnout, je běh na pásu, rotoped, veslování či další kardio činnosti. Nezapomeňte také protáhnout klouby rotacemi, abyste předešli jejich přílišnému zbytečnému namáhání.

Protažení po cvičení

Po posilování by měla následovat přibližně 10 až 15 minut dlouhá zklidňující fáze. V té tělo přechází k režimu námahy do klidu, srdeční tep se vrací do normálu a rozehřáté tělo a svaly se začínají teplotně rovnat. Každé části těla, která byla nyní namáhaná, věnujeme náležitou pozornost a protahujeme ji pečlivě cca 10 až 15 vteřin a to minimálně třikrát. S každým dalším protažením se snažte zvládnout ještě trochu více, ale nepřemáhejte se přes přílišnou bolest. Vhodné je postupovat odshora dolů či naopak, hlavně neskákejte z jedné partie na druhou jako koza v jeteli. Postupně byste měli protáhnout šlachy, lýtka a stehna, boky, bříško, záda, prsa, paže s rameny a svaly na krku.

Proč je protažení důležité a jaké má výhody

Po hodině posilování jsou naše svaly napumpované a stažené, přičemž z tohoto stavu se dostávají bez strečinku jenom velmi pomalu. Regeneraci lze protažením, a tedy navrácením svalů do uvolněného stavu, poměrně výrazně zkrátit. Obnova svalů a jejich zotavení je díky strečinku rychlejší a rovněž to přispívá i na jejich kvalitě. Navíc rychlé uvolnění svalů způsobuje, že jsou mnohem pružnější a flexibilnější. Kromě svalů by totiž vaše tělo mělo posilováním a následným strečinkem získat na síle, rychlosti, pružnosti a mělo by mít větší výdrž. Strečink vám tedy může přinést…

  • … uvolnění psychického napětí.
  • … posílení proti případným zraněním.
  • … rychlejší rekonvalescenci svalů.
  • … zlepšení kvality svalů.
  • … úlevu od bolestí zad a krční páteře.
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články