Moje nejšťastnější období, říká Voráček o životě bez hokeje. Jak spravuje 2 miliardy, které v NHL vydělal?

Jeden z nejlepších útočníků, které kdy český hokej měl, se v zápasovém dresu neukázal od listopadu 2022. Na vině jsou otřesy mozku. Jaký je pro Jakuba Voráčka život bez hokeje?

i Zdroj fotografie: NHL
                   

V NHL odehrál za Columbus a Philadelphii 1107 zápasů, v nichž zaznamenal 834 bodů. Je mistrem světa z roku 2010, byl kapitánem české reprezentace na domácím šampionátu v Praze 2015. Jakub Voráček prožil kariéru jako hrom. Ve 34 letech by měl být stále na vrcholu sil. Jeho úžasné kousky s hokejkou však zastavilo nevypočitatelné zranění, o čemž jsme také informovali na SportechŽivě.

Časté otřesy mozku

Voráček je mimo hru od 4. listopadu 2022, kdy v utkání proti Coloradu (3:6) sice vstřelil svůj první gól sezony za Columbus, ale také utrpěl otřes mozku. Byl už jeho dvanáctý. Od té doby se na led nevrátil. „Setkal jsem se se spoustou lékařů a dalších lidí. I když se teď cítím celkem v pořádku, na návrat do hry to není,“ sdělil pár týdnů poté na tiskové konferenci.

Od té doby se bohužel moc nezměnilo. A tak se Voráček musel vypořádat se situací, která mnohé sportovce ubíjí. Koncem profesionální kariéry. Já jsem věděl, že se mi konec kariéry hodně blíží, že přijde do roku nebo maximálně dvou. Proto jsem si také našel dva projekty v Česku, do kterých jsem investoval a které mi teď zabírají spoustu času. Dá se říct, že ráno vstanu a jdu do práce,“ řekl v rozhovoru, který zveřejnilo Aktuálně.

Voráček a BMW

Voráček zůstal aktivní, přestože si hokejem v zámoří vydělal téměř dvě miliardy korun, které teď spravuje. A chvíli mu trvalo, než se s nimi naučil optimálně zacházet. „Za první výplatu v NHL jsem si koupil BMW. Bylo mi tehdy čerstvě 19 let. Když jsem na účtu uviděl deset tisíc dolarů, což byla výplata asi za první čtyři nebo pět dní sezony, úplně se mi rozsvítily oči a hned jsem to volal tátovi,“ popsal pro Aktuálně.

Hvězdné české útočné trio bude na MS v Praze chybět. Voráček už brusle zřejmě nikdy nenazuje

Párkrát se Voráček spálil, ale časem si uvědomil, co je důležité a jak se k financím chovat. „Vždycky jsem byl bohém, jak na ledě, tak mimo něj. Chybu jsem samozřejmě také udělal. Ještě nejsem úplně připravený o tom mluvit, myslím, že to vědí jen lidé, kteří jsou mi opravdu blízcí. Faktem je, že jsem pár peněz doslova vyhodil do koše,“ přiznal. „Těch žraloků, kteří se na vás chtějí jen přiživit a připravit o peníze, je opravdu hodně,“ varuje ostatní.

Voráček ještě oficiálně kariéru neukončil, ale ví, že kvůli problémům po otřesech mozku se v profesionálním hokeji nejspíš už neukáže. „Nikdy jsem nebyl sentimentální člověk, který by se litoval, že jeho kariéra mohla trvat déle. Mám děti, kterým chci být dobrým vzorem, předat jim nějaké životní zkušenosti, naučit je respektu k ostatním lidem. Někdo si možná myslí, že konec kariéry mě může mrzet, pravda je ale taková, že tak šťastný, jak jsem teď, jsem hodně dlouho nebyl,“ dodal Voráček.

Patří podle vás Voráček k nejlepším hokejistům české historie? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Radek Bardouzl

Zobrazit další články