Vzestup a pád Anži Machačkala: Klub jako hračka bohatého miliardáře

Ruský velkoklub byl ve své době plný hvězd a astronomickými platy a předpovídala se mu velká budoucnost. O to tvrdší byl pád do třetí ligy, kde dnes Anži Machačkala působí.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Anži Machačkala
                   

Klub z dagestánské Machačkaly měl být dalším fotbalovým subjektem, který po příchodu zámožného majitele skokově zlepší svou infrastrukturu a skrze velká jména začne slavit úspěchy v domácí soutěži. Jenže strategie Anži byla od prvních momentů odsouzena k zániku. Vraťme se však na začátek příběhu. Klub vznikl v roce 1991 a vyjma tří sezón patřil mezi stabilní účastníky druhé nejvyšší ruské soutěže.

Pro sezónu 2010 teprve podruhé v historii postoupil do nejvyšší soutěže a fanoušci z půlmilionové metropole se těšili na vystoupení svého mužstva mezi elitou. Tým skončil na jedenácté příčce a zažehnul tak naději na novou prvoligovou éru. Tu chtěl podpořit dagestánský miliardář Suleyman Kerimov, který byl v té době podle žebříčku Forbes 36. nejbohatším člověkem na světě.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Anži Machačkala

Tehdejší dagestánský prezident Magomedsalam Magamedov mu předal rovných 100 % klubu, Kerimov mu na oplátku slíbil investice ve výšce více než 4 miliard korun týkající se zázemí, stadionu i mužstva. V zimním a letním přestupovém okně pak Kerimov z pozice majitele klubu vyjednal hned několik velmi výrazných přestupů, které upozornili fotbalovou veřejnost na existenci do té doby neznámého klubu.

Eto’o, Roberto Carlos nebo Zhirkov

Anži získalo kamerunského kanonýra Samuela Eto’a, kterého vykoupilo z Interu Milán za zhruba 28 milionů eur (700 milionů korun). Bývalý hráč Realu Madrid nebo Barcelony prakticky nemohl nabídku odmítnout, Machačkala z něj totiž udělala nejlépe placeného fotbalistu planety. V průběhu tří let si měl vydělat v ruské metropoli zhruba 30 milionů eur, tedy asi 750 milionů korun.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Anži Machačkala

Právě astronomické platy jsou společným jmenovatelem všech dalších letních přestupů klubu. Mimo Eto’a klub získal také legendárního Brazilce Roberta Carlose, maďarského reprezentanta Balázse Dzsudzsáka, tehdejší hvězdu marockého fotbalu Mbarak Boussoufu, brazilského křídelníka Jucileia a ruského obránce Yuriho Zhirkova, kterého vyplatila z londýnské Chelsea.

Odchod Hiddinka započal pád

Klub angažoval nizozemského stratéga Guuse Hiddinka, který klub dovedl na pátou a v další sezóně dokonce třetí příčku ruské ligy. Anži si tak vůbec poprvé v historii mělo zahrát evropské poháry, ještě před nimi však již v létě Hiddink rezignoval. To byla první vlaštovka postupného pádu dagestánského velkoklubu. Kerimov téměř přes noc stáhnul z Anži všechny své investice a klub zažíval strmý pád.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Anži Machačkala

Machačkalu postupně opustili Samuel Eto’o and Willian, kteří odešli do londýnské Chelsea. Trio ruských reprezentantů Yuri Zhirkov, Igor Denisov a Aleksandr Kokorin bylo prodáno do Dynama Moskva. Náhlý zvrat může demonstrovat právě Denisov, který do klubu přestoupil teprve v červnu 2013. Po necelých dvou měsících pak opět musel měnit adresu. Ztráta zkušených opor se na výsledcích projevila téměř okamžitě.

Změna majitele a konec profesionálního fotbalu

Celek závislý na financování bohatého miliardáře skončil v nadcházejícím ročníku na beznadějně poslední příčce a opět následoval pád do druhé ligy. Machačkala dokázala po roce opět postoupit výše, éra budování velkoklubu však byla u konce. Kerimov takřka okamžitě po postupu klub předal do rukou nového majitele, který ani po třech letech nedokázal vyrovnat vysoké finanční závazky klubu.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Anži Machačkala

Anži tak dostalo od ruské fotbalové federace na výběr – sestup do neprofesionální třetí ligy nebo bankrot. Klub z Machačkaly zvolil první možnost a rozhodl se k výraznému finančnímu zeštíhlení. Místo velkých jmen tak za největší dagestánský klub nastupují odchovanci a fanoušci doufají v návrat do dob, kdy Anži Machačkala patřila mezi stabilní účastníky druhé ligy.

Zdroj: 90min.com, BBC, BBC, BBC

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články