Ronaldův půlrok v Saúdské Arábii: Skandály, posměch a kritika

GLOSA: Portugalský útočník Cristiano Ronaldo má za sebou půlroční působení v Saúdské Arábii. Měl být ústřední postavou, přesto se zatím spíše trápí.

i Zdroj fotografie: Al Nassr
                   

Jeho přesun přišel jako blesk z čistého nebe. Portugalský reprezentant Cristiano Ronaldo na přelomu roku otevřeně zkritizoval svůj Manchester United a klub s ním rozvázal smlouvu. Pětinásobný držitel Zlatého míče posléze nečekaně zamířil do saúdskoarabského Al-Nassru a vůbec poprvé v kariéře opustil fotbalovou Evropu. Tamní liga je navíc byla v páté desítce nejlepších soutěží světa po boku skotské ligy nebo Serie C.

Důvod byl jasný: Peníze. Ronaldo podepsal víceletou smlouvu, která mu garantuje přes 200 milionů eur (téměř pět miliard korun) ročně. Po dvou a půl letech navíc bude působit jako ambasador země při snaze o získání pořadatelství světového šampionátu 2030. Jeho dosavadní angažmá se však změnilo v jeden velký neúspěch, který provází výrazná kritika a řada skandálů. Jeho fotbalový um tak stojí pouze v pozadí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Portugalec sklidil ihned po oznámení svého nového působiště kritiku ze strany lidskoprávních organizací, které životní podmínky na blízkém Východě kritizují. Ronaldo nekriticky mluvil o působení v Saúdské Arábii jako kdyby šlo o další evropskou destinaci, což mu vyčítá mimo jiné Amnesty International. Server Al Monitor si navíc všiml pozoruhodného faktu: Ronaldo v Rijádu žije se svou partnerkou, podle tamního zákona je však přebývání s nesezdanou ženou v jednom domě zakázáno. Jenže pro světovou hvězdu zkrátka pravidla neplatí.

Přešlapy a absence gólů

Po tiskové konferenci však vyvolal Ronaldo i posměch. Spletl si totiž zemi svého nového zaměstnavatele Saúdskou Arábii (v angličtině Saudi Arabia) s Jihoafrickou republikou (South Africa). Nedařilo se mu navíc ani na hřišti. Ještě před rokem zakončil Ronaldo ročník s 18 brankami v anglické Premier League na kontě. Předloni se za Juventus trefil v Serii A devětadvacetkrát. Očekávání proto byla vzhledem k nízké úrovni soupeře velmi vysoká.

Portugalec se však trápil. Proti Al Wehdě sice skóroval hned čtyřikrát a na půdě Damacu zaznamenal hattrick, ve zbytku podzimu však zůstal za očekáváním. Kanonýr, který má na svém kontě pět triumfů v Lize mistrů, totiž v jedenácti zápasech vůbec neskóroval. Konečná statistika 14 gólů v 16 utkáních sice nevypadá bídně, avšak pokud vezmeme v úvahu mimo sedm branek ve dvou zápasech také pět gólů z penalt, ukazuje jasný obrázek. Ronaldo zůstává daleko za očekáváním.

Další rok bez trofeje

Ostatně celou situaci si sám uvědomoval, což znázorňuje neuctivé gesto, které předvedl fanouškům skandující jméno Lionela Messiho. Při odchodu z hřiště si totiž výrazně sahal do rozkroku, čímž si vysloužil další kritiku. Tentokrát ze strany Saúdů. Suma sumárum: Zdá se, že navzdory vzestupu saúdskoarabského fotbalu zažívá Ronaldo nevydařené období. To umocňuje fakt, že po prohře v domácí soutěži a ligovém poháru si připsal další sezónu bez trofeje.

Byla Saúdská Arábie pro Ronalda špatnou volbou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články