Vyšetřování Slavie a sportovního ředitele Nezmara kvůli podezření z ovlivnění zápasu. Nový svědek promluvil o vyhrožování

Slavia a její bývalý sportovní ředitel jsou vyšetřováni kvůli podezření z ovlivnění zápasu. Do případu nyní přinesl svědectví muž, který do fotbalového prostředí vstoupil teprve nedávno.

i Zdroj fotografie: FC Slovan Liberec
                   

Ve fotbalové lize se před jejími rozhodujícími zápasy dějí nevídané věci. Etická komise Fotbalové asociace (FAČR) se Slavií zahájila disciplinární řízení. Konkrétně prověřuje jejího někdejšího sportovního ředitele Jana Nezmara, jak jsme na SportechŽivě také informovali. Pokud by byla vina prokázána, mohli by být sešívaní v krajním případě vyloučeni z ligy. Slavia všechna nařčení odmítá a chce se aktivně bránit.

Podezřelá komunikace s Berbrem

Jde o sezonu 2018/19. Podle vyšetřovatelů si k titulu sešívání mohli pomoci ovlivněním utkání s Olomoucí (2:1) a tím tak narušit regulérnost první ligy. Dále je šetřena podezřelá komunikace s tehdejším místopředsedou svazu Romanem Berbrem týkající se vyplacení nespecifikovaného peněžitého plnění. „Protože pan Nezmar byl v té době funkcionářem Slavie, pro oba skutky zahájila komise disciplinární řízení i s SK Slavia Praha. Pojali jsme důvodné podezření, že byl ten disciplinární delikt spáchán a potřebujeme ho prošetřit,“ řekl předseda komise Jan Eisenreich pro ČTK.

Nezmar skončil ve Slavii v srpnu 2020. Letos v dubnu se ale do fotbalového světa vrátil, když se po dohodě s Kaniou stal generálním ředitelem Liberce. „Pan Nezmar v minulých týdnech vstoupil dobrovolně zpět do Fotbalové asociace. Etická komise nad ním získala pravomoc a mohla s ním zahájit disciplinární řízení,“ vysvětlil Eisenreich.

Nezmar? Nebyla to náhoda

A jeho návrat do FAČR spustil nevídanou přestřelku. Pokud by Nezmar vstoupil do Fotbalové asociace o pár dní později, uplynulo by přesně pět let promlčecí lhůty. A jako na nečlena na něj etická komise nemohla. „Kdyby tam Honza vstoupil příští týden, pro Slavii je celá kauza promlčená. Nemůže být náhoda, že na nás byl vyvinut tlak, aby tam vstoupil hned,“ řekl nový majitel Liberce Ondřej Kania v podcastu Insider.

Fotbalová Slavia jedná o miliardové akvizici. Fanoušci už se nemohou dočkat, je to velká výzva

Nové svědectví dále rozvinul na platformě X. Naznačil, že šlo o účelový tlak ze strany FAČR. A že jeho klubu bylo vyhrožováno. Nezmar prý navíc uplynutí promlčecí lhůty neřešil. Naopak chtěl dle miliardáře Kanii své jednání sám obhájit. „Honza chtěl vysvětlit, jak to tehdy bylo. Nechtěl utíkat, i když do FAČR vůbec vstupovat nemusel. Pak nám ale volali lidi z FAČR, že to není pravda, že nás jinak můžou vyloučit z evropských soutěží,“ pokračoval Kania.

Na jeho obvinění následně zareagovala asociace. „FAČR žádný tlak v tomto směru na nikoho nevyvíjela. Ondřej Kania své vyjádření nekonkretizoval. Nicméně sám přiznává, že Jan Nezmar chtěl vstupem do FAČR docílit otevření jeho případu na půdě Etické komise FAČR,“ reagoval na sociální síti X Petr Šedivý, tiskový mluvčí FAČR. Kolik dalších dílů ještě bude mít tahle kauza?

Co si myslíte o celém případu? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Radek Bardouzl

Zobrazit další články