Loupež za miliardu. Příběh o tom, jak Carlos Tevéz přelstil čínský fotbal

Roční dovolená v Číně za téměř miliardu korun. Tak se dá popsat tamní působení argentinského kanonýra Carlose Tevéze, který jednou provždy změnil tamní fotbalové prostředí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Fotbal v Číně se začal dostávat na titulky předních sportovních deníků zhruba před deseti lety, kdy tamní podniky začaly masivně investovat do příchodů výrazných jmen. Ta měla pomoci jak propagaci tamní nejvyšší soutěže, tak výchově domácích mladých talentů. Do východoasijské země tak zamířili útočníci Chelsea Didier Drigba a Nicolas Anelka nebo středopolař Barcelony Seydou Keita.

Stále však platilo omezení počtu zahraničních hráčů tak, aby známá jména podpořila jen doplňovala domácí talenty. Tím se navíc hromadily peníze za možné přestupy, díky čemuž si čínská Šanghaj SIPG mohla před pěti lety dovolit zaplatit za Brazilce Oscara z Chelsea bezmála dvě miliardy korun. Výraznou tvář přivedl na konci prosince roku 2016 také městský rival SIPG Šanghaj Šen-chua.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Klub, který předešlém ročníku skončil čtvrtý, chtěl bojovat o vyšší příčky. Jenže v zimě oznámil svůj konec v Číně kanonýr Demba Ba a sportovní vedení Šen-chua tak hledalo vhodnou náhradu. Tou se stal tehdy dvaatřicetiletý bývalý útočník Manchesteru City, Manchesteru United nebo Juventusu Carlos Tevéz. Argentinský reprezentant se po konci angažmá v Evropě vrátil do rodného Buenos Aires, kde v barvách Bocy Juniors hodlal ukončit kariéru.

Miliardový plat

Jeho původní plány však narušilo více než 41 milionů dolarů (téměř miliarda korun), které mu čínský klub nabídnul. A Tevéz neváhal. Když v lednu poprvé přiletěl do Šanghaje, na letišti jej vítaly zástupy fanoušků. „Doufám, že přinese do klubu více úspěchů a slávy,“ prohlásil jeden z příznivců pro média. Argentinec ukázal svou kvalitu hned v prvním ligovém utkání, které dvěma góly a asistencí rozhodl.

Jenže právě v tom momentu si uvědomil, že je pro něj soutěž v Číně až příliš snadná. Podle trenérů Šanghaje posléze přestal naplno trénovat a spíše než na hřišti se věnoval objevování krás čínské metropole. V době, kdy jeho spoluhráči nastupovali k ligovému utkání, byl přistižen jak si s rodinou užívá tamní Disneyland, často byl také spatřen v rodné Argentině. Tam v době utkání pořádal extravagantní čtyřdenní svatbu nebo hrál golf.

Nikdy jsem neodešel, prohlásil po návratu do Argentiny

Šen-chua se na konci ročníku výsledkově propadla o tři příčky oproti předešlé sezóně a vedení se rozhodlo slavného Argentince raději zbavit. Tevéz tak ukončil své angažmá v Číně s 16 odehranými zápasy, ve kterých skóroval čtyřikrát. A hlavně s téměř miliardou korun na kontě. V lednu se vrátil do rodného Buenos Aires, ve kterém jej fanoušci Bocy Juniors opět vítali s nadšením. „Nikdy jsem neodešel,“ prohlásil po svém návratu do klubu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Když jsem přistál v Číně, uvědomil jsem si, že chci zpět do Bocy. Byl jsem na sedmiměsíční dovolené,“ uvedl později. „Čínští fotbalisté nemají přirozený talent jako ostatní, kteří se učili hrát jako děti. Nejsou dobří. Nebudou konkurenceschopní ani za 50 let,“ dodal Tevéz, který loni v argentinském celku ukončil po třech letech kariéru. Celou situaci nejlépe shrnuje komentář legendárního Diega Maradony, který Tevéze přirovnal k Santa Clausovi.

Chválil jej i Maradona

Jel do Číny, kde naplnil Santův pytel dolary a vrátil se zpět domů. Perfektní,“ prohlásil. Na lekci zároveň reagovalo také čínské fotbalové prostředí, které v posledních letech od nákupů výrazných jmen za každou cenu upouští. Na spadnutí je také spuštění nových platových stopů pro zahraniční hráče tak, aby se Tevézovo dobrodružství již nemohlo opakovat.

Zdroj: Goal, Bleacher Report, The Guardian, Goal, Transfermarkt, CGTN,

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články