Kouč Pavel Vrba otevřeně promluvil o rozdílech mezi Spartou a Plzní. Proč v minulosti odmítnul angažmá na Letné?

Celkem sedm let strávil na lavičce plzeňské Viktorie, i proto bylo otazníkem, jak jej fanoušci pražské Sparty přijmou. Dnes je osmapadesátiletý stratég Pavel Vrba stavebním kamenem nové éry, na což ukazuje i podpis nové smlouvy na Letné. Přesto v minulosti působení ve Spartě odmítl.

i Zdroj fotografie: Reuters
                   

Bývalý kouč Baníku Ostrava, Púchova, Žiliny nebo Viktorie Plzeň se k nabídce trénovaní na Letné dostal po svém konci v ruské Machačkale odkud odešel v prosinci 2016. Během následujícího jara se vystřídali na lavičce jak Tomáš Požár, tak Petr Rada a později i Andrea Stramaccioni. Nabídku stát se koučem Sparty dostal také Vrba. „To bylo období, kdy jsem skončil v Machačkale a měl jsem dvě nabídky,“ nastiňuje pro podcast serveru Sport.cz s názvem Bodlo.

A to byla Plzeň a Sparta. Tenkrát jsem se rozhodnul pro Plzeň. Zejména proto, že jsem to prostředí znal a věděl jsem o tom hráčském kádru všechno, protože to nebyla tak dlouhá doba od toho, co jsem Plzeň opustil,“ dodává s ohledem na návrat do Štruncových sadů po čtyřech letech. „Šel jsem do jistoty, kde to pro mě bylo snadnější. Proto jsem udělal tento krok,“ přiznal.


iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Zároveň přiznává, že vedení obou klubů je rozdílné. Nelze však podle něj porovnávat Viktorii Plzeň v roce 2008, kdy ji vedl poprvé, a dnešní klub. „Když jsem přišel poprvé tak se klub pohyboval ve druhé polovině tabulky a hrál o záchranu. Začínali jsme budovat tým, prostředí, zázemí, tedy věci, které ve Spartě jsou. Ve Spartě přicházíte klubu, kde máte všechen servis, který potřebujete,“ pokračuje.

Ve Spartě se zodpovídám Rosickému, nastiňuje

Jedinou věcí je uhrávat výsledky které požadují fanoušci a vedení, protože ten hráčský kádr a zázemí je nadstandartní,“ doplňuje osmapadesátiletý stratég s tím, že je zároveň rozdílná také samotná infrastruktura klubů. „Áda (Adolf Šádek pozn. red.) zodpovídal za všechno, kdežto tady na Spartě jsou ty kompetence rozdělené jinak,“ pokračuje. „Tady ve Spartě je to postavené tak, že já se zodpovídám Tomášovi Rosickému a ten se zodpovídá dalším,“ míní.


iZdroj fotografie: Reuters

Samozřejmě se potkávám i s dalšími lidmi, kteří zabezpečují klub a starají se o ekonomiku, chod klubu. Hierarchie je jasně daná,“ dodává bývalý kouč národního týmu, podle nějž je současná Plzeň ambicemi srovnatelná s nejlepšími českými kluby. „Myslím si, že dnešní Plzeň má ambice jako Sparta nebo Slavia. Tak to je. Když přijdete dneska do Plzně tak čtvrté nebo páté místo nestačí. To je ve Spartě historicky šedesát nebo sedmdesát let,“ hodnotí.

Proto jde podle Vrby znát ze všech stran pokud Sparta těchto úspěchů nedosahuje. „Pokud jich klub nedosahuje, tak jde cítit nespokojenost jak od majitelů, tak od fanoušků. Sparta není jen o klubu, ale i o lidech, kteří klub podporují a fandí mu. Fanouškovská podpora a ten tlak je výrazně vyšší u těchto klubů než jinde,“ zakončil.

Zdroj: Bodlo, Transfermarkt

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
Je Volkswagen Golf Variant ideální rodinné auto?
ArmádníZpravodaj.cz
Ruská ponorka zaútočila na výcvikové středisko ve Lvově: Nečekaný útok Černomořské flotily podtrhává nedostatek pozemní munice
Události247.cz
Na vysoké ceny pohonných hmot si Češi musí zvyknout. Státu už došly možnosti na snížení cen benzínu a nafty
VědaŽivě.cz
Podivné způsoby, jak naši předkové určovali těhotenství: Ženské oči, pivo a cibule v hlavní roli