Jaroslav Tvrdík prolomil tabu kolem finanční situace Slavie

i Foto: twitter.com
                   

Nebývá zvykem, že české fotbalové kluby řeší svou aktuální ekonomickou situaci na veřejnosti. Jaroslav Tvrdík, šéf Slavie Praha, se toho ale rozhodně nebojí! Bez jakýchkoli vytáček na besedě s fanoušky sdělil, že momentálně zažívají období finančního rozkvětu a do klubové poklady dohromady přiteče bezmála jedna miliarda korun. Stále ale moc dobře ví, že se jedná pouze o kouzlo jedné sezóny a kdyby za nimi nestál silný čínský akcionář, mohly by v případě budoucího neúspěchu přijít prakticky okamžitě horší časy. Bez finanční podpory totiž dle jeho názoru nelze fotbal v České republice dělat pořádně a jako příklad neuváženého počínání udává Viktorii Plzeň, která se momentálně trápí na všech frontách.

Slavia zažívá úspěchy, o kterých se bývalým majitelům ani nesnilo

Slavia se se s příchodem Jaroslava Tvrdíka konečně dostala z krize, která trvala od roku 2009 přibližně šest let. Tehdy se klub potácel na hraně existenční krize, bojoval s rozsáhlými dluhy a skoro to vypadalo, že sešívaná tradice nadobro skončí v propadlišti dějin. Jenže s přílivem peněz od čínských investorů konečně začala svítat naděje. Rok se s rokem sešel a mnozí pamětníci by fotbalový klub z Edenu nepoznali.

Nejdříve trenér Jaroslav Šilhavý (momentálně působící u českého národního týmu) a posléze i Jindřich Trpišovský odvedli pořádný kus práce a oba shodně získali po jednom ligovém titulu. Druhý jmenovaný k tomu dokonce připojil ještě triumf v MOL Cupu, zisk československého superpoháru, spanilou jízdu minulým ročníkem Evropské ligy až do čtvrtfinále a nesmíme zapomenout ani na nedávný postup do základní skupiny Ligy mistrů. Nic z toho by se ale podle Jaroslava Tvrdíka nestalo, kdyby nebylo dohody s čínskými partnery, kteří si jako jednu z podmínek spolupráce určili přejmenování tradičního stadionu v Edenu na Sinobo stadium.

Fotbal se na tuzemské úrovni bez partnerů dělat nedá

Sezóna, kterou má momentálně Slavia parádně rozehranou, je úspěšná po všech stránkách. Nelze opomíjet ani rozsáhlé finanční benefity, které klub díky postupu do Ligy mistrů získá. Přímý postup do prestižní soutěže byl odměněn částkou 400 milionů korun a z prodeje lístků na zápasy základní skupiny do klubové pokladny přinese dalších 100 milionů korun. Když k tomu připojíme ještě nedávný přestup Alexe Krále do Spartaku Moskva za 300 milionů korun a vzpomeneme si na další letní obchody Slavie, dostaneme se téměř až k magické hranici jedné miliardy korun.

Klub se tedy částečně postavil na vlastní nohy, ale jeho představitelé jsou si stále vědomi, že spolupráce s čínskými investory je pro ně klíčová. Tvrdík jako příklad použil Viktorii Plzeň, která zažila několik skvělých sezón po sobě, kdy si díky účasti v Evropě vydělala neskutečné peníze. Jelikož se úspěchy od té doby předpokládají v každé sezóně, musel tomu být uzpůsoben plzeňský kádr. Když se pak dva roky po sobě na Západě Čech evropské poháry nehrají, pro klub je to akutní ekonomický problém. Toho se na Slavii chtějí vyvarovat.

Jaroslav Tvrdík také nastínil propastný rozdíl v rámci marketingových televizních práv tady u nás a v cizině. To se prý má následovně:

„Musíte se podívat na to, jak vypadá normální rozpočet českého klubu. Není to žádná hitparáda. Jsme vždycky na mrtvici, že ty nejhorší kluby, které k nám přijíždějí, mají miliony eur na příjmech z marketingových a televizních práv. My máme asi deset milionů korun.“

Foto: twitter.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články