Hvězdy světové extratřídy, pro něž byla Česká republika důležitou stanicí (2.část)

i Foto: sports.yahoo.com
                   

Čeští fotbalisté nejsou v posledních letech na evropském trhu tak žádaným zbožím, jako tomu bylo v minulosti. Nicméně se v něčem přeci jen vymykáme standardům menších zemí na tomto kontinentu – umíme skvěle připravit zahraniční fotbalisty na jejich další sportovní cestu. Důkazem za všechny jsou například Martin Dúbravka nebo Edin Džeko, které jsme zmínili v předchozím článku. Jelikož ale řady slavných cizinců v tuzemských klubech byly dříve mnohem rozsáhlejší, připravili jsme si pro vás pokračování. Kdo další započal svou bohatou kariéru právě v českém klubu?

Juraj Kucka

Práce se slovenskými fotbalisty má v našich končinách opravdu bohatou historii i přítomnost. Podívejme se například na skvěle rozjetou spolupráci Patrika Hrošovského s Viktorií Plzeň, která zanedlouho podle předpokladů vyústí v přestup do zahraničí. Podobný příběh se stal také v případě nyní třiatřicetiletého záložníka Juraje Kucky, jehož velká fotbalová cesta začala nabírat obrátek po přesunu z Ružomberoku do kádru pražské Sparty. Tam se rodák z Bojnic okamžitě adaptoval a výrazně přispěl k zisku předposledního titulu pro letenský celek.

Pouhé dva roky stačily na to, aby se o Kucku začala zajímat fotbalová smetánka ze zahraničí. Ze všech nabídek si Kucka vybral Janov, do něhož v roce 2011 přestoupil. Vydržel tam čtyři roky, kdy většinu času patřil do základní jedenáctky, nastřílel devět branek. Rok 2015 by pro něj ještě mnohem více zlomový, jelikož se přesunul do jednoho z nejslavnějších a nejlepších italských klubů – AC Milán! Stál u triumfu týmu v Supercoppa italiana, víc úspěchů ovšem do sbírky nepřidal. Odtamtud po dvou letech zamíří do tureckého Trabzonsporu, kde působí dodnes.

Dušan Švento

Jako bychom o těch Slovácích nemluvili už dost! Další akvizicí našich nejbližších sousedů v české lize se stal záložník a příležitostný obránce Dušan Švento, jenž přišel rovněž z Ružomberoku, ovšem namísto Sparty zamířil do kádru městského rivala. Slavia díky jeho rychlým nohám a skvělým přihrávkám dvakrát vystoupala na vrchol první české ligy, navíc senzačně postoupila do Ligy mistrů. Nebylo tedy divu, když o Šventa projevil zájem někdo ze zahraničí.

V roce 2009 se upsal rakouskému Salcburku, kde získal dva titulu mistra ligy a odkud po pěti letech zamířil do Kolína nad Rýnem. Tam na skvělé výkony ze Slavie a Salcburku v průběhu dvou let ovšem nenavázal a proto se později stěhoval zpátky do České republiky, kde znovu pomohl Sešívaným dokráčet pro titul.

Bony Wilfried

Úplně na závěr našeho žebříčku jsme si nechali jméno, které i nadále září na poli evropských soutěží a je o něj enormní zájem. Kanonýr z Pobřeží Slonoviny (země, která pravidelně zásobuje svět kvalitními fotbalisty) nastartoval svou bohatou cestu ve Spartě, kam přestoupil roku 2007. Okamžitě se stal miláčkem publika, které na jeho gólový i herní přínos dodnes nemůže zapomenout.

Ze Sparty putoval do nizozemského Arnhemu, kde se stal nejlepším střelcem Eredivisie s jednatřiceti brankami. Následovali štace jako Swansea City, Manchester City, Stoke City a nyní je opět hráčem prvně zmíněného klubu. Ve svých třiceti letech ale ještě stále může pomýšlet na přesun do předního celku Premiere League.

Foto: sports.yahoo.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články