Jak současnou oporu Slavie zranili fanoušci Sparty. Chvíli jsem nic neslyšel a neviděl, říká český reprezentant

Zažil velmi nepříjemný okamžik, který ho mohl připravit o zdraví. Nebo minimálně o lásku k fotbalu. Vše ale překonal a nyní je hvězdou reprezentace.

i Zdroj fotografie: FC Viktoria Plzeň
                   

Během zápasu Sparty s Brnem došlo před 15 lety k šílenému incidentu. U hlavy tehdy třináctiletého sběrače míčů Jindřicha Staňka explodoval dělobuch. Výbušninu měl na plochu hodit sparťanský fanoušek. Byla to ohromná rána, která malého kluka totálně vyřídila. „Najednou padla hrozná rána. Chvilku jsem nic neslyšel ani neviděl,“ vypověděl s odstupem času Staněk.

Staněk jako náhradník

Jen zázrakem unikl vážným poraněním. Od fotbalu se naštěstí nenechal odradit a makal na sobě dál. Za pět let od události přišel první zlomový moment v jeho kariéře. Angažoval ho Everton. V roce 2016 Staněk poprvé usedl na lavičku náhradníků v zápase Premier League. Kryl tehdy záda Joelu Roblesovi v utkání proti Newcastelu. „Anglický fotbal byl vždy můj sen,“ řekl tehdy médiím.

Ovšem ještě to samé léto z Anglie Staněk odešel a vrátil se do Českých Budějovic, v nichž začínal. Na jihu Čech strávil čtyři roky a klubu pomohl k návratu do první ligy. Debut v ní zažil v roce 2019 v zápase proti Opavě. Když však přišel o místo jedničky po návratu Jaroslava Drobného, odešel na hostování do Plzně. A to se pro rodáka ze Strakonic ukázalo jako dar z nebes.

Pozvánka do národního týmu

Staněk přišel do Viktorie v lednu roku 2020 nejdříve na hostování s opcí. Svými výkony si řekl o přestup a stala se z něj jedna z výrazných postav úspěšného období, kdy klub získal mistrovský titul a dokázal se probojovat do základní skupiny Ligy mistrů. Brzy přišla i pozvánka do národního týmu. „Jindra za čtyři roky odvedl pro náš klub neskutečnou práci. Měl obrovský podíl na našich úspěších,“ řekl generální ředitel klubu Adolf Šádek.

Německý klub podrazil českého reprezentanta. Po fotbalovém Euru bude situaci rázně řešit

Velký šok pro fanoušky Plzně přišel letos v lednu, kdy Staněk za 25 milionů přestoupil do konkurenční Slavie. Na Viktorii ještě putovali další dva hráči – záložníci Matěj Valenta s Lukášem Červem. Právě s druhým jmenovaným se osmadvacetiletý brankář potkal v reprezentačním výběru pro Euro. O jejich spoluhráči Ladislavu Krejčím a jeho chystaném platu v Gironě jsme také psali na SportechŽivě.

V týmu je Staněk gólmanskou jedničkou. Češi budou na jeho výkony na mistrovství Evropy velmi spoléhat. Rozhodně už v prvním zápase proti Portugalsku, který se hraje již 18. června v Lipsku.

Vychytá Staněk českému týmu na Euru postup ze skupiny? Napište nám svůj tip do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Radek Bardouzl

Zobrazit další články