Nejšpinavější závod v historii. Beznadějná reprezentantka sahá po olympijské medaili

Zní to až neuvěřitelně. Pět atletek z jednoho olympijského závodu bylo usvědčeno z podvodu. A není vyloučeno, že přibudou ještě další.

i Zdroj fotografie: Slovenský atletický zväz

Tohle už je vážně síla. Ruská běžkyně Taťjana Tomašova přišla dodatečně o stříbrnou medaili ze závodu na 1500 metrů. Šlo o olympijské hry v Londýně v roce 2012. Rozhodl o tom Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne. Potvrdil jí tak trest za užití anabolických steroidů, na což se přišlo v roce 2021 při zpětné kontrole vzorků.

Ruska suspendována

Atletka měla při opětovné analýze pozitivní vzorek na steroidy ve dvou mimosoutěžních kontrolách v roce 2012. Dostala tak zpětnou suspendaci i na období zahrnující olympijské hry v Londýně. Rozhodnutí ze Švýcarska není ještě pravomocné, protože Rusko je nyní mimo hru na mezinárodní scéně a CAS tak v tomto případě sloužil jako první stupeň. Na závěrečný verdikt si tedy budeme muset ještě chvíli počkat.

Slavný fotbalový reprezentant má jen pár korun na den. Prosí o pomoc

Celý příběh je ale daleko šílenější. Tomašova původně obsadila na OH až čtvrté místo. Později se ale ve výsledkové listině posunula o dvě příčky výš. A to díky trestům za užití zakázaných látek pro turecké závodnice – Asli Cakir Alptekin a Gamze Bulut. Stříbro tedy nyní připadne Abebě Aregawi z Etiopie, která původně skončila až pátá. Bronzovou medaili dostane Američanka Shannon Rowbury, jež před dvanácti lety byla šestá. Olympijské hry opanovala Marjam Júsuf Džamál z Bahrajnu.

Slovenka blízko olympijské slávě

To však není vše. Podváděly i sedmá Běloruska Natallja Karejva, a také další Ruska Jekatěrina Kostecka. O čtyři příčky si tak polepšila slovenská reprezentantka Lucia Hrivnák Klocová, která zaběhla čas 4:12,64 a do cíle doběhla v nejspíš nejšpinavějším závodě historie jako osmá. Tehdy to vypadalo, že je bez jakýchkoliv nadějí na medaili. Nyní jí schází už jen jedno místo. „Už několikrát jsem řekla, že než půjdu do důchodu, budu mít bronz,“ podotkla s úsměvem Klocová.

Zlatý český olympionik vzbudil v USA rozruch. Přijal peníze od proslulého právníka

Podobný scénář si zažila i Zuzana Hejnová. S tím rozdílem, že už měla medaili jistou. Jen vyměnila bronzovou za stříbrnou. Před dvanácti lety v Londýně skončila v závodě třetí. Původní vítězka běhu na 400 metrů překážek Ruska Anťuchova byla však dodatečně diskvalifikována. Stříbrného kovu se ale česká atletka dočkala až letos. Převzala ho s ostatními atletkami na netradičním ceremoniálu, které viděly olympijské hry v Paříži.

Na SportechŽivě jsme také psali o českém plavci, kterému ke zlatu pomohlo i rybářské vybavení.

Co říkáte na tyhle podvodnice? Má takový sport ještě smysl? Napište nám do komentářů