Novému českému hrdinovi pomohlo ke zlatu i rybářské vybavení

Český reprezentant předvedl na paralympijských hrách v Paříži neskutečný výkon. V šestnácti letech vybojoval zrakově postižený plavec zlatou medaili.

i Zdroj fotografie: Český paralympijský tým - Barbora Reichová
                   

David Kratochvíl se stal paralympijským vítězem na trati 400 metrů volný způsob. O první medaili pro českou výpravu v Paříži se postaral suverénním způsobem, závod kategorie S11 vyhrál v evropském rekordu 4:26,34 minuty s pětisekundovým náskokem. Při paralympijském debutu navázal na loňský titul mistra světa z Manchesteru.

Kratochvíl: Splněný sen

„Já si říkal, že kdybych byl na první paralympiádě do pátého místa, bude to super, a teď mám z prvního závodu zlato. Splnil jsem si všechno, o čem jsem kdy snil. A fakt to přeju každému, aby to taky zažil. Splnění životního snu je úplně fantastický pocit,“ řekl Kratochvíl pro web českého paralympijského týmu.

Pastrňákův spoluhráč z mistrovství světa velebí Rusko. Přišla rázná reakce

Na letošním mistrovství Evropy ve Funchalu získal rodák z Halže na kraulařské čtyřstovce stříbro za Nizozemcem Rogierem Dorsmanem, kterému tentokrát díky drtivému finiši na závěrečné stovce porážku s přehledem oplatil. O 23 setin navíc připravil obhájce prvenství o kontinentální rekord. „Je to úplně super, totálně úžasný pocit. Když mi táta řekl, že jsem paralympijský vítěz, byla to brutální euforie,“ radoval se Kratochvíl, jenž si osobní maximum zlepšil o více než sedm sekund.

Zlato strašně nakopne

Kratochvíl v Paříži nastoupí celkem do šesti distancí. Student tachovského gymnázia se bude pokoušet napodobit medailové tažení z letošního ME, kde sedm závodů proměnil v pět cenných kovů včetně zlata ze znakařské stovky. Zlato nakopne strašně, teď už to půjde daleko lépe. Ale samozřejmě nechci usnout na vavřínech,“ prohlásil ještě předtím, než získal stříbro na 100 m znak.

Uklouzla na schodech a skončila na vozíčku. Teď je česká reprezentantka nejlepší na světě

Kratochvíl měl jako miminko rakovinu sítnice, o první oko přišel v roce a půl. „Pak se nemoc vrátila do zaléčeného očka v pěti a půl letech. Očko zůstalo, ale už bylo dost zjizvené. V první třídě základní školy se mi nemoc zase vrátila a doktoři museli očko už odebrat také. Jsem tedy úplně nevidomý, mám oční protézy,“ popsal pro Deník.

V šestnácti už toho v plavání dokázal strašně moc. Dokonce je držitelem dvou světových rekordů. Na závody ho doprovázejí jeho rodiče, kteří mu zároveň dělají tapéry. Těsně před obrátkou mu dají pomocí tyčky signál, že se blíží obrátka. „Dřív jsme měli dvoumetrovou slepeckou hůl, teď už to máme vytvořené z rybářských podběráků. Na konci je molitanový míček obalený ve třech vrstvách balónků, aby tam netekla voda a nebyl těžký,“ pospal pro Seznam zprávy Kratochvíl.

Na SportechŽivě jsme také psali o velké české naději pro olympiádu v Los Angeles.

Co říkáte na výkon českého plavce? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Radek Bardouzl

Zobrazit další články