V hlavě dětí se občas zrodí ošklivý nápad, který může skončit šikanou spolužáka. Je ale prvotní myšlenka jejich, nebo jen udělali, co slyšeli u někoho jiného?
Radost se velice rychle může změnit v noční můru. Své o tom ví pan Jaromír, ale hlavně jeho syn. K Vánocům dostal vytoužený dres fotbalové Slavie Praha. Stačil ovšem jediný školní den v roce 2024 a spolužáci se postarali o to, že z nadšení je ponížení. Šikana? Jistou roli sehrál v celém příběhu trenér starší přípravky, který má chlapce v týmu. Je kouč padouch nebo hrdina?
Dobře se dívej…
Syn pana Jaromíra se nemohl dočkat, až se kamarádům pochlubí dresem sešívaných. Špičkování mezi příznivci Slavie a Sparty není nijak výjimečné ani mezi dětmi. Dva spolužáci ovšem přešli od slov k činům. O přestávce chlapce odchytli na toaletách a z červenobílého dresu jej vysvlékli. S komentářem, „ať se dobře dívá, k čemu takový hadr dobrý,“ hodili oděv do pisoáru a následně na něj vykonali potřebu.
Šikana se provalila okamžitě. Když učitelka neviděla na začátku další hodiny syna pana Jaromíra ve třídě, zjistila od dětí, že brečí na WC. Poslala za ním asistentku pedagoga, která si na toaletách okamžitě dala dohromady, k čemu došlo. Společně se školní psycholožkou se jim podařilo chlapce uklidnit. Nechtěl ale nic prozradit. „Když mi volali ze školy, že potřebují, abych přijel, vyděsil jsem se, že se mladýmu něco stalo. Šikana mě nenapadla,„ řekl SportyŽivě pan Jaromír.
Červenožlutý dres
Po příjezdu otce se hoch postupně rozmluvil a prozradil, co se na WC odehrálo. Škola situaci řeší s rodiči obou hříšníků, kteří neujdou kázeňskému trestu. Zarážející je, že až do tohoto incidentu spolu trojice kamarádila. Co je to napadlo? V tuto chvíli se na scénu dostává zmiňovaný fotbalový trenér, který všechny tři chlapce vede v týmu starší přípravky. Vášnivý sparťan.
Mohli snad podobné myšlenky nasát od něj? Možné to je, pan Jaromír o tom ale pochybuje. „On je rozumný chlap a ke klukům se chová skvěle. Nevěřím, že by něco podobného přišlo z jeho strany, Špičkování mezi sparťany a slávisty je naprosto normální. Dospělí ale na rozdíl od malých dětí poznají, kdy jde popichování a kde je linie rivality, ponižování a nenávisti,“ poznamenal rodič.
Kartáč v šatně?
Vzhledem k tomu, že na malém městě se nic neutají, trenér se vše brzy dozvěděl. Při prvním tréninku se s oběma agresory zamkl v šatně. Co se za zavřenými dveřmi odehrálo, ví jen zmiňovaná trojice. „Mluvil jsem s rodiči a oni také netuší. Kluci o tom mlčí. Když jsem pak za trenérem zašel, jen mi řekl, že mají v klubu určitá pravidla pro takové případy a dál, že není o čem mluvit,“ popsal pan Jaromír s tím, že z kouče nic dalšího nedostal.
Redakce Sportyživě pana T.N. zkontaktovala s prosbou o vyjádření. Výše uvedené informace stručně potvrdil, nic nového ale neprozradil. „Není o čem mluvit,“ řekl jen trenér, který si nepřál zveřejnit jméno. Týden od pomočení dresu Slavie napsal příběh nečekaný konec. „Kluci u nás zazvonili, jestli je syn doma, že s ním chtějí mluvit. Zůstal jsem na dvoře, abych případně zasáhl. Oni se ale přišli omluvit a jestli by nemohli být zase kamarádi,“ popsal pan Jaromír.
Šokující tečka
A pak jeden z chlapců vytáhl z batohu nový dres Slavie. „Když jsme ti ho zničili, tady máš nový,“ měl prohlásit. Složili se z kapesného. U rodičů tento nápad podle všeho nevznikl, jen zajistili koupi. Měl v tom snad prsty trenér? Těžko říct. „Naštěstí se vše začalo řešit brzy. Rád bych ale vzkázal všem rodičům, aby riziko šikany nepodceňovali,“ dodal pan Jaromír. FAČR se nejen problému šikany zodpovědně věnuje. Společně s Linkou bezpečí fotbalový svaz vydal manuál pro trenéry, rodiče a děti, který je volně ke stažení na webu FAČR v sekci Centrum ochrany dětí.