Podívejte se na 4 nejčastější chyby při cvičení. Neděláte je náhodou také?

                   

Pustit se do cvičení je chvályhodné rozhodnutí. Ovšem když se i po několika týdnech domů vracíte rozlámaní a zničení, s vaším cvičebním plánem a jeho aplikováním může být něco v nepořádku. Na internetu se dočteme spoustu návodů, co a jak dělat nebo nedělat, ale když potom dojde na lámání chleba, na rady zapomeneme nebo si vybereme pouze ty, které se nám hodí. Ať už proto, že je to pohodlnější nebo snadnější. Chyby ale zůstanou chyby, a tak se podívejte, jestli se ve své snaze nemůžete trochu polepšit.

  1. Nedostatečně se protahujete

Před jakýmkoliv pohybem je nutné zahřát svaly, trochu se rozhýbat. Jenom si vzpomeňte na hodiny tělesné výchovy, kde se vždycky začínalo rozcvičkou. Z té si ale zároveň žádný příklad neberte, protože rozcvičení namístě sice možná stačilo pro vybíjenou nebo přehazovanou, ale pro pořádné posilování je to nedostatečné. Statický strečink nechte vzpomínkám a zaměřte se na jeho aktivní podobu. Nejdříve si protáhněte ztuhlé tělo, rozpohybujte klouby a nato přidejte několik minut kardio aktivity. To znamená chvilkový běh, jízdu na rotopedu, běžící pás nebo veslování či jinou aktivitu, během které se zahřejte a rozproudí se vám krev. Teprve poté, budete správně připraveni na posilování a sportování s minimálním rizikem natažení svalů.

iNedostatečné protažení může vést k natažení svalu či jiné nepříjemnosti.
  1. Dýcháte nepravidelně

Při cvičení sotva popadáte dech, dusíte se, lapáte po dechu a je vám slabo – to jsou projevy toho, že neumíte během cvičení správně dýchat. A tím škodíte nejen sobě, ale i své snaze, protože svaly potřebují pro své zkvalitnění dostatek kyslíku. V důsledku potom budete mnohem více unavení a obecně vaše regenerace bude trvat déle, než by bylo nutné. A přitom stačí aplikovat velmi jednoduchou pomůcku, aby vaše dýchání odpovídalo vašich pohybům – jakmile dochází ke stažení svalů, k jejich zatnutí, vy vydechujete ústy. Naopak při jejich uvolnění se nadechujete nosem. Snadno si to lze představit na cviku sedy-lehy, kdy při zatnutí vydechněte a při uvolnění a vrácení do výchozí pozice se nadechněte.

  1. Opakujte to samé stále dokola a dokola

Je hezké, že máte cvičební plán a sestavu cviků, které aplikujete na cílové partie. Zpočátku je to přínosné a po nějakém čase můžete pozorovat, jak se zlepšujete. S tím ale přichází rovněž ono negativum a to, že si svaly na danou aktivitu zvykly. Pokud posilujete po dlouhou dobu stejné cviky, aniž byste je obměnily, cvičení vám nebude přinášet takové výsledky jako na začátku. Stereotypně či přímo automaticky vykonávané činnosti už zkrátka ztrácejí svou efektivnost. Zkuste svou skladbu cviků čas od času oprášit a oživit novými cviky. Nejenom, že vás to bude opět více bavit, ale posilování bude stále přinášet kýžené výsledky.

  1. Více opakování při nižší kvalitě

Podle cvičebního plánu či podle videa máte určitý cvik zopakovat 20x, a tak ho opravdu zopakujete 20x, i když už při desátém nemůžete. Kvalita cviků klesá s počtem opakování, přičemž ke konci už je odflakujete takovým způsobem, abyste pouze mohli říct, že jste jich udělali tolik a tolik. To ale rozhodně není správný postup. Vždy je lepší zopakovat cvik méněkrát, ale při správném provedení než naopak. Jakmile ucítíte, že vaše soustředěnost na cvičení klesá, přesnost cviku je horší a kvalita rovněž, potom cvičení raději zanechte či přerušte krátkou pauzou. V opačném případě by cvičení postrádalo efekt a navíc byste si i mohli něco udělat.

iCvik opakujte, dokud si jste jisti jeho kvalitou.
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články