Kauza tenisového bosse Kaderky. Českým hráčům škodí i z vazby, doplatí na to noví Berdychové

Šest týdnů už sedí ve vazbě prezident tenisového svazu Ivo Kaderka. Je stíhán za milionové podvody. Abdikovat odmítl, čímž paralyzoval celý tenis.

i Zdroj fotografie: Wikimedia Commons
                   

V čem je problém? Kaderka jako jediný statutární zástupce disponuje podpisovým právem k dalšímu přerozdělení peněz klubům. „Do valné hromady neodstoupí,“ nechal se slyšet jeho právní zástupce Richard Maleček. K financím tak nemá nikdo přístup. Kvůli neuspokojivé finanční situaci a následkům celé kauzy organizátoři zrušili několik turnajů v Česku.

Kaderka neodstoupí

A to není vše. Národní sportovní agentura (NSA) vyzvala Český tenisový svaz k vrácení části dotace ve výši 29,7 milionu korun, které použil v rozporu se stanoveným účelem. NSA odhalila vážné nedostatky v hospodaření svazu během kontroly za rok 2021. Třicetidenní lhůta k navrácení části dotace vyprší zhruba v polovině dubna. Podle informací Radiožurnálu svaz tuto částku zřejmě nebude mít k dispozici.

Kaderka (druhý zprava) je šéfem svazu už 26 let
iZdroj fotografie: Wikimedia Commons

Kvůli dotační kauze navíc ČTS přišel o podporu generálního partnera, společnosti Agel miliardáře Tomáše Chrenka. Pokud svaz peníze nevrátí, obrátí se agentura na finanční úřad, aby je vymáhal. Noví Berdychové a nové Kvitové tak patrně ostrouhají. Dokud bude Kaderka sedět na trůnu, mají nadějní tenisté smůlu. Peněz bude na jejich přípravu málo. A valná hromada se koná až 7. června.

Slovenská tenisová kráska Hantuchová. Randila s českým hokejistou Jágrem, teď sbalila slavného Francouze

Šedesátiletému Kaderkovi hrozí za dotační podvod a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky až desetileté vězení, trestnou činnost popírá. Stíhání čelí také šéf dozorčí rady svazu Vojtěch Flégl, tajemník svazu Jakub Fastr, šéfka ekonomického oddělení Hana Baierová. Na policii vypovídal i někdejší přední deblista Daniel Vacek, který trénuje daviscupového reprezentanta Tomáše Macháče. O jeho stoupající formě jsme na SportechŽivě informovali.

Patří podle vás Kaderka do vězení? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články