Tyto země chtěly olympiádu bojkotovat, pokud by se konala

                   

První kusé informace o tom, že olympiáda v Tokiu bude patrně odložena, jsou tady. Podle posledních zpráv to vypadá, že se tento sportovní svátek v roce 2020 neuskuteční. A tak přijde na řadu jak počítání škod, tak i přemýšlení o tom, na kdy se olympijské hry odsunou. Ve hře je termín příští, ale i přes příští rok. Kdy nakonec budou, a zda vůbec, to nechejme v rukách Mezinárodního olympijského výboru.

I kdyby ten nakonec rozhodl, že letní olympijské hry v Tokiu 2020 budou podle plánu, znamenalo by to, že se jich mnoho sportovců vůbec neúčastní. Ještě před tím, než se objevily první informace o možném odkladu, se vyjádřila řada zemí, že v případě konání své sportovce na LOH do Tokia nepošle. O jaké země se jedná?

iZdroj fotografie: fromua.news

Kanada

Kanada byla první zemí, která se vyjádřila v tom duchu, že na letní olympijské hry své sportovce stoprocentně nepošle. Chce chránit nejenom je, ale i celé realizační týmy a nevidí důvod k tomu, proč by měla všechny tyto osoby ohrožovat na zdraví. A jelikož země má ve svém základně řadu dobrých sportovcům, určitě by se to podepsalo na atraktivnosti mnohých disciplín.

Austrálie

V první linii byla také Austrálie, která taktéž vydala prohlášení v tom duchu, že své sportovce na letní olympiádu vysílat nebude. Aniž by bylo rozhodnuto o možném odkladu, informovala země své sportovce, aby svou přípravu nesměřovali k letošnímu roku, ale k roku 2021. Že by snad místní olympijský výbor měl nějaké zákulisní informace?

iZdroj fotografie: vladivostok.bezformata.com

Nechybí ani evropské země

Mezi první dvojici se začínaly postupně přidávat také evropské země, které odmítaly na konanou olympiádu poslat své sportovce. Vzhledem k tomu, že zde koronavirus aktuálně ukazuje svou sílu a počty nakažených jsou astronomické, jde o celkem logický krok. Nehledě na to, že řada zemí obousměrně zavírá hranice a dá se očekávat, že tento stav potrvá i několik měsíců. Cesta na olympiádu by tak byla velkým bezpečnostním rizikem. Mezi evropské země, které uvedli, že své sportovce do Tokia v případě konání nepošlou, patří Velká Británie, ale také naši sousedé Rakousko, nebo Norsko.

Podobně se na adresu Mezinárodního olympijského výboru vyjádřilo také Polsko. To k tomu přidalo jak fakt, že sportovci se za současného dění nemohou na olympiádu ani optimálně připravit, nehledě na to, že stále není jasné, kdo by měl jet, nebo ano. Poukázaly tak na fakt, že i když se termín olympiády blíží, stále neproběhla řada kvalifikačních závodů, ze kterých měla vzejít nominace. A podobný problém se rozhodně netýká jenom Polska.

iZdroj fotografie: rus.live

Jsou země, které by patrně jely

Zároveň jsou ale země, které by neměli s účastí patrně žádný problém, a případné zrušení účasti by bylo zcela v kompetenci samotných sportovců, zda by chtěli, nebo nechtěli jet. Mezi tyt země se řadí třeba Spojené státy americké. Prezident Donald Trump se na toto konto vyjádřil v tom směru, že nechává výsledné rozhodnutí na Japonsku. Tím nepřímo neznačil, že pokud by se LOH 2020 v Tokiu konaly, jeho země by se jich oficiálně pravděpodobně účastnila.

Na stejné vlně jako Američané jsou i Češi, kde padlo vyjádření podobné, jako z USA. Češi se podřídí tomu, jak rozhodně Mezinárodní olympijský výbor. Bojkotovat olympiádu, jako ostatní země, které jsme zmínili, tedy přímo nechtějí. Otázkou ale zůstává, jak by se toto všechno zvládlo v souvislosti s tím, že hranice naší země jsou uzavřeny a podle vyjádření některých lidí z vlády by tomu mohlo být klidně i měsíce, až roky.

Další se nevyjádřili

A co další země z celého světa? Ty zatím žádné konkrétní prohlášení tímto směrem nevydali a patrně jenom vyčkávají na to, s čím přijde MOV a jaké bude oficiální vyjádření. Možnosti jsou v podstatě jenom tři: Uskutečnit, zrušit, odložit. Nejvíce pravděpodobná je v tuto chvíli varianta poslední.

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články