Svět zasáhla smrt největšího olympijského fanouška v dějinách

                   

Jméno Naotoši Jamada možná mnohým z vás nic neřekne, protože nebyl aktérem žádného pokoření olympijského rekordu. Neproháněl se po dráze ani neskákal do výšky. Tedy alespoň ne aktivně. Jamada totiž patřil mezi ty nejvěrnější fanoušky, kteří kdy spatřili světlo světa. Na letních olympijských hrách pravidelně podporoval japonské reprezentanty déle než padesát let! V posledních dnech bohužel celým světem proletěly zprávy o jeho úmrtí.

Velký člověk odešel

Legendární japonský fanoušek opustil svět ve věku úctyhodných 92 let vinou infarktu. Od roku 1964 nechyběl na letních olympijských hrách ani jednou. Účastnil se dokonce i her v Moskvě 1980, které Japonsko vynechalo na znamení protestu proti invazi tehdejšího Sovětského svazu v Afgánistánu. Do paměti všech se zapsal díky zlatému klobouku se znakem své země a také typickému červenému saku.

Nad jeho nečekaným skonem vyjádřil politování i prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach.

„Jsem smutný ze zprávy, že ‚olympijský strýček‘ Naotoši Jamada v 92 letech zemřel. Byl opravdový superfanoušek, který sledoval každou olympiádu od Tokia 1964. Bude nám všem příští rok v Tokiu chybět,“

napsal na sociální sítě. Sám Jamada považoval olympijské hry v Tokiu naplánované na příští rok za vyvrcholení své fandovské „kariéry“.

Obrovská pocta v prostředí jeho domova

Vzpomínce na Jamadu se rozhodla vyhradit prostor také galerie ve městě Nanto, kde dlouhá léta žil. Návštěvníci si v ní mohou prohlédnout zesnulého sbírku známek, fotografií a vlaječek, které dokázal během zájezdů po prestižních sportovních událostech posbírat. Svým způsobem se podílel na všech důležitých momentech olympijské historie, takže mu obdiv právem náleží. Nechť je mu země lehká.

Foto: thesun.co.uk

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články