Problém s olympiádou: Pořadatelé nemají žádné záložní plány

                   

Měla to být největší sportovní událost letošního roku. A dlouhou dobu také vypadalo, že skutečně bude. I když koronavirus začal ve světě poměrně výrazně řádit, pořadatelé si stále stáli za svým, že letní olympijské hry v Tokiu se uskuteční v plánovaném termínu.

Až doslova na poslední chvíli došlo ke změně a k ohlášení, že se letošní olympiáda primárně z důvodu bezpečnosti ruší. A poté se začal hledat náhradní termín, který byl nalezen překvapivě rychle. A to přesně za rok od letošního původního termínu. Spekulace ohledně olympiády tak utichly, ale ne na dlouho. Nyní se totiž objevil druhý, dost možná neméně závažný problém. Pořadatelé nemají jakýkoliv záložní plán.

iZdroj fotografie: wallpapersafari.com

Bude roční odklad stačit?

Začínají se objevovat hlasy, které zmiňují možnou nejistotu a to, zda bude současný odklad olympijských her skutečně dostačovat. Jejich novým termínem je datum 23. července 2021, kdy by měla olympiáda v Tokiu oficiálně začít. Do tohoto data zbývá rok a několik měsíců. Už nyní se ale objevují možné otázky, zda to bude stačit? Zda nepřijde doba, kdy se bude muset znovu jednat o tom, zda olympiádu ještě o nějaký čas neodložit?

iZdroj fotografie: yandex.ru

Záložní plány nejsou

Poměrně rizikovým faktem je to, že organizátoři letošní, tedy lépe řečeno LOH 2021, nemají v tuto chvíli k dispozici jakýkoliv záložní plán a ty současné počítají s tím, že odsouhlasený termín v červenci příštího roku bude tím, kdy se hry skutečně uskuteční. Jakákoliv absence případného plánu B vyvolává velké obavy. Zvláště proto, že když začal koronavirus ve světě řádit, stáli si pořadatelé neochvějně za svým, že i letošní termín bude ten jediný platný a k odložení her rozhodně nedojde. Nakonec bylo třeba rozhodovat doslova na poslední chvíli. A právě s těmito obavami je spojený i ročník 2021.

Ve hře je mnoho proměnných

Absence záložního plánu je kritizována hlavně proto, že existuje celá řada proměnných, která by mohla pořádání letních olympijských her v Tokiu v roce 2021 znovu narušit. Není to jenom současná bezpečnostní situace a počty nakažených nemocí COVID-19. Do hry se mohou dostat i různá bezpečnostní opatření. Třeba v případě samotného Japonska. Stejně jako v řadě jiných zemí nyní, i zde může klidně dojít v budoucnu k omezení akcí s větším počtem lidí.

iZdroj fotografie: sg.news.yahoo.com

Jsou tu ale i další možná rizika, jako patření jiných zemím, například pokud jde o cestování přes hranice. Pokud by něco takového bylo v době olympiády platné, nemusela by se do Japonska dostat řada sportovců. K něčemu podobnému by mohlo dojít i ze strany sportovců samotných, kteří by raději upřednostnili své zdraví než medaili, a účast by odmítli… Rizik je mnoho a je s podivem, že se o nich zatím vůbec nemluví a že se žádný plán B nepřipravuje. Tento fakt ostatně naznačil prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach v jednom z posledních rozhovorů, kde řekl, za datum 23. července 2021 se už nic odsouvat nebude.

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články