Milán – San Remo: Jarní klasika tentokrát na podzim

                   

V cyklistickém světě má závod z Milána do San Rema zvuk. Takzvaná jarní klasika začíná tu opravdovou cyklistickou sezonu a jde také o nejdelší jednorázový profesionální závod vůbec, trať obvykle měří téměř 300 kilometrů.

Nejúspěšnějšími jezdci historie jsou:

  • Belgičan Eddy Merckx se sedmi triumfy
  • Ital Costante Girardengo se šesti vítězstvími
  • Ital Gino Bartali, který vyhrál čtyřikrát
  • Němec Erik Zabel, který také zvítězil čtyřikrát
iZdroj fotografie: cyclingweekly.com

Jak bude vypadat 111. ročník?

Letošní trasa má 299 kilometrů a je tradičně velmi rovinatá. Trasa se ovšem přesouvá více do vnitrozemí. První stoupání na jezdce čeká zhruba v polovině závodu, kdy se vydají nejprve na Cravanzanu a krátce poté na první výraznější vrchol, na osmisetmetrovou horu Niella Belbo. Nejvyšší bod celé trati čeká na 230. kilometru, kdy se jezdci vyšplhají na 936 metrů vysoký vrchol Colle di Nava. Celkově jezdci překonají zhruba 2 700 výškových metrů.

Nejistý favorit

Zbytek trati už vede víceméně jen z kopce, a tak se pravděpodobně bude o vítězi rozhodovat až v cílové rovince, jak je na jarní klasice tradicí. Letošní trať však nabízí větší šanci i jiným jezdcům než čistokrevným sprinterům, a tak můžeme očekávat, že na stupně vítězů se dostane i někdo, u koho se úspěch příliš neočekává. Ostatně, i sázkové kanceláře jsou letos při vypisování kurzů nebývale opatrné.

iZdroj fotografie: cyclingweekly.com

Koronavirová omezení

Koronavirus zasáhl i cyklistiku, a tak by se měl závod jet bez diváků. Zařídit něco podobného je samozřejmě prakticky nemožné, a tak lze očekávat, že fanoušky okolo trati přeci jen uvidíme. Každý tým pak může do závodu nasadit jen šest cyklistů, a tak se přihlásil nebývale vysoký počet stájí, celkem jich je 27. Omezený je také počet členů jednotlivých týmů a dalšího doprovodného personálu. Organizátoři závodu pak zavedli přísná hygienická opatření, která mají minimalizovat všechna rizika.

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články