Odložené olympijské hry nejsou velkým problémem jen pro sportovce a jejich trenéry, ale také pro samotné Tokio, kde se budou konat. Původně se měli odehrát v letošním roce, ale z důvodu koronavirové pandemie se posunuli na rok 2021, který je posledním možným termínem těchto OH.
Jak se ovšem ukazuje z průzkumů, obrovské množství místních lidí je proti jejich konání.
Obrovské finanční ztráty
Všem je jistě jasné, že olympijské hry jsou organizačně i finančně velmi náročná záležitost. Jejich posunutí proto pořadatelům dělá velké vrásky především z finančního hlediska. Podle předběžných odhadů bude stát odklad her asi 641 miliard jenů, což je asi 147 miliard korun. Nejvíc to přitom zasáhne sponzory a hoteliéry, kteří počítali se zvýšenými zisky.
Na letošní OH v Tokiu se prodalo neuvěřitelných 4,5 milionu vstupenek. V Japonsku se jednalo pochopitelně o velmi lukrativní událost, na kterou se chtěl jít každý podívat. O majitelích vstupenek proto rozhodovala loterie. Co se s nimi stane nyní, když došlo k odkladu, zatím není jasné. Podobné potíže řeší i tisíce novinářů, kteří měli zamluvenou jednu část komplexu. V současnosti není jasné, zda v době konání (od 23. července do 8. srpna) bude tento prostor volný.
Odklad na příští rok Japonce nepotěšil
Agentura Kjódó provedla rozsáhlý průzkum mezi místními lidmi a zjistila, že 70 procent z nich by bylo rádo za další odložení, anebo úplné zrušení OH v Tokiu. Důvody pro to byly velmi odlišné. Jen 23,9 procenta se o konání OH v příštím roce vyjádřilo pozitivně. Z jakých důvodů si konání ve své zemi Japonci nepřejí?
- 75,3 % nevěří, že se do té doby koronavirová epidemie dostane pod kontrolu.
- 13 % si myslí, že se má vláda soustředit na boj s virem a ne na pořádání sportovní akce.
- 5,9 % považují za problém finanční ztráty a zvýšené náklady spojené s odkladem.