Generálku před Girem ovládl Roglič, Hirt nedokončil

i Foto:pixabay.com
                   

Necelý týden před startem první Grand Tour v letošním ročníku si připsal velmi cenné vítězství v závodu Kolem Romandie slovinský cyklista Primož Roglič. Ten dokázal obhájit svůj loňský triumf. Český zástupce Jan Hirt závod nedokončil.

Prolog

Hned úvodní prolog patřil slovinským cyklistům. Primož Rogliž, jakožto obhájce triumfu startoval jako poslední, takže věděl časy všech svých soupeřů. Nakonec nestačil pouze na jediný, jeho krajan Jan Tratnik jej porazil o pouhou jednu vteřinu. Tato jedna vteřina však stačila, aby se Tratnik převlékl do žlutého trikotu průběžně vedoucího závodníka.

Úvodní etapa

První klasická etapa měla na programu několik mírných kopců, ale rozhodně by se nedalo říci, že se jednalo vyloženě o hornatou etapu. Přesto dokázaly kopce nadělat v pelotonu slušný zmatek a v závěrečném spurtu dvacetičlenné skupinky měl nejvíce sil Roglič, který se díky vítězství v této etapě posun na průběžné první místo. V dvacetičlenně skupince nechyběl ani Jan Hirt, kterém po této etapě patřila dvacátá pozice.

Sólový únik zaskočil spurtéry

Následující etapa měla patřit dle papírových předpokladů spurtérům. Etapa byla v podstatě rovinatá a tak se čekalo na hromadný dojezd. K tomu sice došlo, ale již se nezávodilo o první příčku. Tu totiž po sólovém úniku obsadil švýcarský cyklista Stefan Küng. Přes šest minut ztratil v této etapě jediný český zástupce Jan Hirt a propadl se až na 64. místo.

První hornatý test a Roglič v problémech

Další etapa již byla jako šitá na míru pro skvělé vrchaře, což se i potvrdilo. Prvenství si připsal francouzský cyklista David Gaudu, který dokázal v závěrečném stoupání ujet i Rogličovi a v celkovém pořadí se posunul pouhých šest vteřin za slovinské lídra závodu.

Královská etapa

Že se v předchozím dni jednalo jen o krátkodobý výpadek potvrdil Primož Roglič hned v následující, královské etapě. Tu totiž vyhrál a zvýšil náskok na čele závodu. V královské etapě byl také velmi vidět Jan Hirt, který i několikrát zaútočil a nakonec dojel ve skupině s pozdějším vítězem Rogličem, na kterého v této etapě neztratil ani vteřinu.

Závěrečná časovka

Poslední etapa jen potvrdila papírové předpoklady. Roglič ukázal, jak skvěle umí jezdit časovky a připsal si nejen vítězství v závěrečné časovce, ale také v konečném hodnocení. Do poslední etapy již nenastoupil Jan Hirt.

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články