Před pár lety by takovou nehodu nepřežil. Čínský závodník Čou prozradil, co mu zachránilo život

Děsivá srážka, po které všem jezdcům i divákům zatrnulo, přerušila nedělní závod Formule 1 v Silverstone. Jezdec stáje Alfa Romeo Čou Kuan-jü prozradil, co mu zachránilo život.

i Zdroj fotografie: Alfa Romeo F1 Team ORLEN
                   

Celá situace nastala jen několik desítek vteřin po startu Velké ceny Velké Británie. Pierre Gasly nárazem roztočil monopost George Russella. Ten vrazil právě do formule čínského závodníka Čou Kuan-jü, který letěl v rychlosti několika stovek kilometrů hlavou dolů po asfaltové dráze. Jen zázrakem celou děsivě vypadající kolizi přežil pouze s několika drobnými zraněními a oděrkami.

Byla to velká nehoda a jsem rád, že jsem v pořádku,“ prohlásil pro týmový web Čou Kuan-jü, který byl ihned po srážce transportován do nedaleké nemocnice. „Maršálové a lékařský tým na trati fantasticky rychle zareagovali. Já také musím poděkovat FIA a Formuli 1 za všechnu práci, kterou udělali a stále dělají pro zlepšení bezpečnosti našich vozů: Halo mě dnes zachránilo,“ dodal na adresu systému, který je používaný teprve od roku 2018.

iZdroj fotografie: Alfa Romeo F1 Team ORLEN

Systém ochrany řidiče Halo se skládá ze zakřivené tyče, která je umístěna nad hlavou řidiče a v případě nárazu tak chrání samotného jezdce před možným smrtelným zraněním. „Ukazuje, že každý krok, který děláme při zlepšování našich vozů, má reálné a cenné výsledky,“ dodal Čou, který se již těší na nadcházející velkou cenu. „Mám větší chuť než kdy jindy vrátit se na trať a dělat to, co mě baví: Jsem fit a těším se na příští týden do Rakouska,“ dodal.

Vasseur: Práce na zvyšování bezpečnosti není u konce

Závod nedokončil ani druhý jezdec Alfy Romeo Valtteri Bottas. Přesto je podle šéfa týmu Frédérica Vasseura nejdůležitější, že Čou je v pořádku. „Myslím, že se všichni shodneme na tom, že nejdůležitější je, že Čou vyvázl z tak obrovské nehody bez zranění. To, čeho jsme byli svědky, byly dramatické scény a za pozitivní výsledek musíme opět poděkovat skvělému zlepšení bezpečnosti v čele s FIA a Formulí 1,“ nešetřil chválou.

Práce na zvyšování bezpečnosti v našem sportu není nikdy u konce a dnešek nám připomíná, jak je to důležité: Čou je v pořádku a schopen závodit příští týden v Rakousku, a to je velké vítězství dne,“ zakončil. Oba jezdci by se měli objevit na startu nadcházející kvalifikace, která proběhne nedaleko Štýrského Hradce již v sobotu.

Měla by FIA pokračovat v úpravách monopostů tak, aby byly bezpečnější?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články