Těchto 8 cviků z jógy vás zbaví dlouhodobých bolestí zad a hlavy

                   

Jóga je filosofie a cvičení, které má kořeny už v době před naším letopočtem. Používala se k meditování, uctívání a obnovování spojení s individuálním Já a univerzálním Bytím. Protože cvičení je pomalé a plynulé, přináší také mnoho zdravotních výhod. Při správném postupu dokonce může jóga odstranit i dlouhodobé bolesti zad, krku, hlavy a páteře. Obecně se jedná o jednu z nejúčinnějších terapií, kterou si navíc můžete dopřát přímo doma, aniž byste museli platit ortopeda, chiropraktika, akupunkturistu nebo neurologa. Cviky jsou jednoduché a efektivní, tak je zkuste.

iJóga má mnoho zdravotních výhod.
  1. Osmi bodové otevírání ramenou

Na začátek si lehněte na záda a pokrčte kolena. Aniž byste zvedli zadeček z podložky, přetočte horní polovinu těla tak, abyste leželi na levém boku. Opatrně si pod tělo vsuňte levou ruku a posuňte ji tak, aby s vaším tělem byla v pravém úhlu. Dlaň by měla být směrem nahoru. Pokud můžete dejte dozadu i pravou ruku a ruce za svými zády spojte.

Takto zůstaňte chvíli ležet a polohu prodýchejte. Dýchejte zhluboka a pravidelně. Potom se opatrně z polohy zvedněte a vyměňte strany. Jelikož se jedná o poměrně intenzivní cvik, vstávejte opatrně, aby se vám nezamotala hlava.

  1. Otvírání ramenou na kvádru nebo kostce

Klekněte si na zem a posaďte se na paty. Před sebe položte nějakou kostku, taburet, hromádku knížek nebo zkrátka cokoliv, na co si budete moci položit lokty. Nyní spojte ruce jako kdybyste se modlili a zhluboka dýchejte. Spusťte hlavu na hrudník a ruce ohněte v loktech a ty si položte na zvolenou kostku. Spojené dlaně nerozpojujte a položte si je na záda. V této pozici dýchejte zhluboka alespoň deset sekund a poté se opatrně narovnejte.

  1. Kravské sevření rukou

Klekněte si na zem a poté si sedněte na paty. Pravou ruku natáhněte ke stropu. Po protažení ji ohněte v lokti a nechte dlaň spadnout na záda mezi vaše lopatky. Levou rukou se chytněte za pravý loket a využijte její váhu, kterou se vám zvětší otevření ramene. Zhluboka se pětkrát nadechněte a vydechněte. Při každém výdechu nechte ruce klesnout blíže k sobě, až se vám v dalším kroku samy spojí. Opět prodýchejte hlubokými nádechy a výdechy. Poté vyměňte ruce a cvik opakujte.

  1. Přehyb dopředu s ramenním otevíráním

Stoupněte si a za zády si spojte prsty. Propněte ruce. Uvolněte se v kolenou a pomalu se přehněte dopředu. Vaše hlava by se v ideálním případě měla pomalu přibližovat ke kolenům a poté se jich dotknout. Pokud vám to vaše možnosti nedovolují, propněte se jenom tam, kam můžete. Propletené ruce nepouštějte a nechte natažené. Zůstaňte v poloze pět hlubokých nádechů a výdechů.

iCvik je velmi snadný, ale účinný.
  1. Ramenní otevření u zdi

Najděte si prázdnou stěnu a postavte se blízko proti ní. Předloktí položte na stěnu s dlaněmi natočenými na vás. Předloktí držte zhruba na šířku ramen a rovněž ve výšce ramen. Poodstupte kousek od stěny a nechte hlavu prověsit mezi lokty. Váš trup by měl být rovnoběžný s podlahou a s nohami by měl uzavírat pravý úhel. Tuto polohu pětkrát prodýchejte.

  1. Rybí poloha s podpěrou

Sedněte si na zem a pokrčte kolena. Za sebe umístěte stejnou kostku nebo taburet jako u druhého cvičení. Tentokrát budete ale potřebovat dva. Jeden si umístěte dál od těla, na něm bude spočívat vaše hlava, a jeden blíž, tam budou spočívat vaše lopatky. Lehněte si na bloky tak, aby první podpíral záda a druhý hlavu. Uvolněte se a polohu prodýchejte. Pokud je vám nepříjemná, snižte výši vašich opěrek. Ruce si položte volně podél těla.

  1. Jehlový závit

Klekněte si na všechny čtyři. Pravou ruku dejte pod své tělo a poté se skloňte k zemi tak, aby se pravé rameno a spánek dotýkali země. Levou ruku můžete nechat tak, jak je, pouze ji mírně prohněte, aby nebyla úplně napnutá. Nadechněte a vydechněte alespoň desetkrát. Poté proměňte ruce.

iCvik snadno zvládnete i doma.
  1. Spirálové protažení páteře

Sedněte si a natáhněte nohy před sebe. Neprohýbejte při tom záda. Pravou nohu zvedněte a pokrčte. Následně s ní překročte svou ležící levou nohu. Levou nohu můžete nechat ležet na zemi nebo ji ohnout v koleni, aby se dotýkala vašeho pravého stehna. V této poloze otočte trupem směrem dozadu, jako kdybyste se tam chtěli podívat. Můžete si trochu pomoci rukama a opřít se o ně, abyste nespadli. V této poloze zůstaňte alespoň pět výdechů a nádechů. Pak proveďte cvik na druhou stranu.

Na závěr

Své páteři výrazně ulevíte také tím, že se nebudete příliš často dívat do telefonu. Váš postoj a posed třeba u počítače by měl být přirozený bez prověšených ramen a ohnutých zad. Bradu byste měli držet mírně předsunutou a nahoře.

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články