Proč ženy i muži po čtyřicítce prudce přibývají na váze. Hlavní důvody a metody boje

Zdroj fotografie: Unsplash

Velká část lidí začne po 40 nápadně přibývat na váze, a to i přes to, že nemění jídelníček, aktivitu nebo jinou oblast života.

I když zůstanete stejně pohybově aktivní, nezměníte svou práci, bydliště nebo způsob stravování, můžete po 40. roku zaznamenat jisté změny. Jednou z nich je rostoucí váha, která poté trápí spoustu osob, avšak málokdo ví, čím je to způsobeno a jak s tím bojovat. Když už lidé zjistí, co by jim pomohlo tomu předcházet, nejsou často ochotni takto pozdě měnit své návyky.

Možná máte pomalejší metabolismus

Z jedné starší studie vyplývá, že lidé po 40 mohou mít oproti svým mladším verzím pomalejší metabolismus a to až o 3 %. To znamená, že vaše tělo už není schopno stravovat jídlo a spalovat kalorie tak snadno, jako u osob s metabolismem rychlejším. Rozdíl 3 % pak může v reálu znamenat, že si během dne vaše tělo uloží přibližně o 60 kalorií více.

Zdroj fotografie: Unsplash

Jelikož už nespalujete tak rychle, začne si vaše tělo z přijaté potravy pořizovat zásoby, ty se přemění na tuk a vy tak začnete nápadně přibírat. Navíc už neprodukujete takové množství hormonů, které dříve pomáhali vašemu tělu utvářet svalovou hmotu, o niž také postupně přijdete. Každopádně i s tímto projevem stárnutí lze efektivně bojovat.

Jak tomu zabránit

Díky pomalejšímu metabolismu bude potřeba, abyste překontrolovali váš jídelníček a snížili denní příjem kalorií. Když jich nebudete přijímat tolik, méně se jich tak uloží a nebude vás tolik trápit přibývání na váze. Zároveň je nejvyšší čas začít cvičit, pokud jste se tomu dodnes nevěnovali, tím si zajistíte potřebný výdej energie a udržíte si svalovou hmotu.

Zdroj fotografie: Unsplash

Pokud pociťujete i jiné změny, než jen ty viditelné na těle, je vhodné zvážit návštěvu lékaře. Doktor by vám mohl nejlépe poradit, jak bojovat s přicházejícími projevy stárnutí, případně zkontrolovat změnu hladiny hormonů ve vašem těle. Většině obtíží spojených s vyšším věkem můžete předcházet sami, když se budete vyhýbat stresu a zdravě se stravovat.