Pochutnejte si na chia semínkách a zbavte se nadbytečných kil

                   

Drobná černá semínka, která jsou v mnoha ohledech podobná máku, ale ve zdravotních účincích ho rozhodně předčí. Pocházejí z Šalvěje hispánské, což je bylina, řazená do čeledi hluchavkovitých, která roste v horách Střední Ameriky. Už původní obyvatelé Ameriky tuto rostlinku znali a s jejími semínky obchodovali. Znalost chia semínek je doložena jak u Aztéků, tak Mayů nebo Inků. Samotné pojmenování „chia“ v překladu z mayštiny znamená „síla“ a aztécké slovo „chian“ zase „olejnatý“. Chia semínka jsou dnes považována za superpotravinu díky svým účinkům na naše zdraví a organismus.

Pro koho jsou chia semínka vhodná

Chia jsou velmi univerzální a rozhodně nejsou určena jenom pro skálopevné zastánce zdravé výživy. Obsahují mnoho látek a minerálů, jako je například vysoký podíl vápníku, antioxidantů, železa, omega-3 mastných kyselin, bílkovin, selenu či hořčíku. Jejich konzumace je vhodná pro:

  • Diabetiky

Chia semínka zpomalují uvolňování cukru do krve, čímž umožňují jeho regulaci. Postupné uvolňování je bezpečné pro diabetiky, kteří tak mohou jíst i sladké s obsahem chia semínek. Ta totiž vytváří mez mezi cukry a trávícími enzymy, takže nedochází k žádným vysokým výkyvům hladiny krevního cukru.

  • Jedince s celiakií

Ačkoliv jsou chia semínka obrovským zdrojem vlákniny a bílkovin, neobsahují žádný lepek. Proto jsou vhodnou náhradou za pšenici, žito, ječmen, ovesné vločky či další potraviny s obsahem lepku, které ale zároveň tělu dodávají vlákninu.

  • Dietáře

Chia semínka mají vysokou absorpční schopnost. Dokážou do sebe nasát velké množství vody, přičemž po jejím přijetí následně nabobtnají. Takto zvětšená semínka dokážou zasytit a omezit tak nejen pocit hladu, ale také snížit chuť na sladké.

iChia jsou vhodná i pro diabetiky.

Univerzálnost chia semínek

Vzhledem k tomu, že chia semínka nemají žádnou výraznou chuť, lze je konzumovat téměř v jakékoliv podobě. Mnohem přirozenější je pro nás je jíst namočená, neboť tak snadněji uvolní všechny živiny. Tato volba je ale čistě na vás. Chia semínka můžete konzumovat jako:

  • Chia pudink

Jedná se asi o nejznámější způsob konzumace chia semínek. Chia si připravte do hrníčku nebo větší sklenice a zalijte je mlékem. Pro dochucení můžete přidat namísto běžného mléka kokosové, dále lze přidat med, rozmačkaný banán či jiné ovoce nebo sirup. Po přibližně 10-ti minutách semínka nabobtnají a pudink bude hotový.

  • Syrová semínka

Pokud vám nevadí semínka křoupat, můžete si je snadno přidat v jejich syrové podobě do salátu, ovesné kaše nebo třeba do muffinů.

iSemínka lze jíst i syrová.
  • Mouka z chia

Jestliže máte doma mlýnek nebo drtič, který zvládne namlet najemno, potom můžete chia semínka zpracovat na mouku. Z ní potom můžete připravovat různé zdravé recepty.

  • Nápoj

Ať už přidáte chia semínka do obyčejné vody nebo zdravého smoothie, neuděláte chybu. Pouze si dávejte pozor, abyste toho stihli z vody vypít co nejvíce, než se vám promění na gel.

iSmoothie s chia semínky je chutné.
  • Univerzální gel z chia

Pokud smícháte chia semínka s vodou a necháte je ve sklenici odstát, dostanete směs podobnou gelu. Tu můžete konzumovat v její syrové podobě nebo ji lze přidávat do receptů, salátů, nápojů, apod.

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články