Zemřel bývalý skvělý hokejista a trenér Ján Starší

Foto: sport.aktuality.sk

Český a slovenský hokejový svět má aktuálně pádný důvod ke smutnění. Ve věku 85 let odešel do sportovního nebe Ján Starší – muž, který se výrazně podepsal na úspěších československého národního týmu jak z pozice hráče, tak na trenérské lavičce. Pojďme se proto naposledy ohlédnout za jeho bohatou kariérou a oživit si ty nejslavnější momenty z uplynulé éry, na které by se v žádném případě nemělo ani po letech zapomínat.

Skvělé hráčské statistiky na domácí i mezinárodní scéně

Slovenský hokejista Ján Starší se nesmazatelně zapsal do historie Slovanu Bratislava, v jehož dresu působil po dobu dlouhých 14 sezón. Dohromady nastoupil do 300 utkání, v nichž zaznamenal neskutečných 267 branek. Díky tomu se v roce 1960 stal také nejlepší střelcem celé tuzemské ligy. Výraznou měrou přispěl i k úspěchům národního týmu, s nímž na pěti šampionátech hned třikrát dokázal získat medaili. Dvakrát mu připadl bronz a jednou dokonce stříbro. V tehdejší době, kdy hokejovému světu vládli Rusové společně s Kanaďany, se jednalo o obrovský počin. Sám Starší v 73 zápasech za národní tým vstřelil dohromady 29 branek.

Spolupráce s Karlem Gutem přinášela ovace

Když Ján Starší v roce 1966 ukončil aktivní sportovní kariéru, rozhodně se nehodlal svého milovaného hokeje ten tak vzdát. Ještě téhož roku začal sbírat zkušenosti jako kouč a v 70. letech se stal jedním z hlavních strůjců úspěšného tažení reprezentace. Trenérskou dvojici utvořil s dalším skvělým vysloužilým hokejistou Karlem Gutem. Spolupráce byla natolik úspěšná, že za dobu svého působení u národního týmu neskončili na mistrovství světa hůře než druzí. Celkem se postarali o dvě zlaté a dvě stříbrné medaile, k čemuž navíc přidali ještě stříbro z olympijských her v Innsbrucku.

Starší se na lavičku reprezentace vrátil ještě jednou v letech 1985 až 1988. Tehdy utvořil dvojici s Františkem Pospíšilem, který za dob jeho předchozího působení na pozici lodivoda u nároďáku dělal kapitána. Společně dokázali přivést bronz z mistrovství světa v roce 1987.

Starší se dočkal řady prestižních ocenění

Za kariérou Jána Staršího utvořilo sladkou tečku členství v Klubu hokejových střelců deníku Sport, zařazení do Síně slávy IIHF v roce 1999, zařazení do Síně slávy slovenského hokeje a neposlední řadě také získání Řádu Ľudovíta Štúra II. třídy v roce 2003.

Foto: sport.aktuality.sk