Veterán Kovalčuk se loučí s NHL bez Stanley Cupu. Vrací se zpět do Ruska

                   

Když se před dvěma lety vracel z ruského Petrohradu zpět do NHL, věřil, že si na nejprestižnější hokejovou trofej poprvé v kariéře sáhne. Ani třináctá sezóna v kanadskoamerické soutěži však ruskému veteránovi Stanley Cup nepřinesla a ten se tak vrací do KHL. Sedmatřicetiletý útočník podepsal roční smlouvu s opcí na další sezónu v Avangardu Omsk, za který si zahraje vůbec poprvé.

Los Angeles Kings, Montréal Canadiens a Washington Capitals. Kovalčuk v loňské sezóně vystřídal hned trojici mužstev, ani poslední trade mu však ke Stanley Cupu nepomohl. Jeho Capitals vypadli hned v osmifinále play-off proti New Yorku Islanders a zdá se, že sen ruského veterána se tak nadobro rozplynul. Právě Stanley Cup je jedinou trofejí, která Kovalčukovi ve sbírce chybí.

iKovalčuk v dresu New Jersey Devils. (zdroj: mark6mauno, wikimedia.org)

Olympijský vítěz z Pchjongčangu, dvojnásobný Mistr světa, který v NHL odehrál téměř tisícovku utkání v dresech Atlanty Trashers nebo New Jersey Devils byl úspěšný i v domácí soztěži. Dvakrát pozvedu s Petrohradem i Gagarinův pohár a proto není divu, že o něj usiloval právě Avantgard.Ten trofej pro vítěze KHL nikdy nevyhrál, hned dvakrát vypadl ve finále.

„Týden jsme jednali, pak si vzal Ilja pár dní za rozmyšenou a nakonec jsme se poměrně rychle dohodli. Kovalčuka není potřeba fanouškům představovat, je to velký šampión. Za vše mluví jeho úspěšná kariéra v NHL, ale i rozhodující gól na Mistrovství světa v roce 2008, který Rusku vrátil po patnácti letech titul, steně jako vítězství na Olympiádě,“ prohlásil pro hawk.ru generální manažer klubu Alexej Volkov.

iZdroj fotografie: PxHere
(zdroj fotografie: PxHere)

Kovalčuk si vybral Avantgard i kvůli kouči Bobu Hartleymu, který v Omsku působí od roku 2018. Oba se dobře znají z působení amerického trenéra v Atlanty Trashers, kde pod ním dvě sezóny působil.

Volkov očekává, že příchod Kovalčuka bude přínosem nejen pro hru Omsku, ale také pro atmosféru v kabině. „Spoléháme se na něj ve dvou rovinách. Má velkou chuť hrát hokej a střílet góly, ale zároveň na něj spoléháme i v šatně. Potřebujeme vůdce, který půjde příkladem pro mužsvo i ve chvílích, kdy se nebude dařit. To všechno nám díky svým bohatým zkušenostem může poskytnout. Jsem si jistý, že to bude kvalitní posila ve všech ohledech,“ dodává.

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články