Veterán Kovalčuk se loučí s NHL bez Stanley Cupu. Vrací se zpět do Ruska

Kovalčuk oslavuje gól v dresu národního týmu. (zdroj fotografie: Globe Media/Reuters)

Když se před dvěma lety vracel z ruského Petrohradu zpět do NHL, věřil, že si na nejprestižnější hokejovou trofej poprvé v kariéře sáhne. Ani třináctá sezóna v kanadskoamerické soutěži však ruskému veteránovi Stanley Cup nepřinesla a ten se tak vrací do KHL. Sedmatřicetiletý útočník podepsal roční smlouvu s opcí na další sezónu v Avangardu Omsk, za který si zahraje vůbec poprvé.

Los Angeles Kings, Montréal Canadiens a Washington Capitals. Kovalčuk v loňské sezóně vystřídal hned trojici mužstev, ani poslední trade mu však ke Stanley Cupu nepomohl. Jeho Capitals vypadli hned v osmifinále play-off proti New Yorku Islanders a zdá se, že sen ruského veterána se tak nadobro rozplynul. Právě Stanley Cup je jedinou trofejí, která Kovalčukovi ve sbírce chybí.

Kovalčuk v dresu New Jersey Devils. (zdroj: mark6mauno, wikimedia.org)

Olympijský vítěz z Pchjongčangu, dvojnásobný Mistr světa, který v NHL odehrál téměř tisícovku utkání v dresech Atlanty Trashers nebo New Jersey Devils byl úspěšný i v domácí soztěži. Dvakrát pozvedu s Petrohradem i Gagarinův pohár a proto není divu, že o něj usiloval právě Avantgard.Ten trofej pro vítěze KHL nikdy nevyhrál, hned dvakrát vypadl ve finále.

„Týden jsme jednali, pak si vzal Ilja pár dní za rozmyšenou a nakonec jsme se poměrně rychle dohodli. Kovalčuka není potřeba fanouškům představovat, je to velký šampión. Za vše mluví jeho úspěšná kariéra v NHL, ale i rozhodující gól na Mistrovství světa v roce 2008, který Rusku vrátil po patnácti letech titul, steně jako vítězství na Olympiádě,“ prohlásil pro hawk.ru generální manažer klubu Alexej Volkov.

(zdroj fotografie: PxHere)

Kovalčuk si vybral Avantgard i kvůli kouči Bobu Hartleymu, který v Omsku působí od roku 2018. Oba se dobře znají z působení amerického trenéra v Atlanty Trashers, kde pod ním dvě sezóny působil.

Volkov očekává, že příchod Kovalčuka bude přínosem nejen pro hru Omsku, ale také pro atmosféru v kabině. „Spoléháme se na něj ve dvou rovinách. Má velkou chuť hrát hokej a střílet góly, ale zároveň na něj spoléháme i v šatně. Potřebujeme vůdce, který půjde příkladem pro mužsvo i ve chvílích, kdy se nebude dařit. To všechno nám díky svým bohatým zkušenostem může poskytnout. Jsem si jistý, že to bude kvalitní posila ve všech ohledech,“ dodává.