Vaněček zářil, Rittich schytal bůra za 15 minut. Penguins rozhodli až ve třetím prodloužení

Nekonečný zápas v New Yorku, zkrocení panteři, kanonáda Colorada a bitva gólmanů v Calgary. Úvodní boje o Stanley Cup přinášejí zajímavé příběhy a vystupují v nich i čeští hokejisté. Jeden věšel soupeře po mantinelech, druhý hrál zeď a třetí má za sebou krátký výstup v roli cedníku.

i Zdroj fotografie: Washington Capitals

New York Rangers – Pittsburgh Penguins 3:4pp

Série začala pěkně zostra. Domácí vedli 2:0, Pens ale dokázali ve druhé třetině srovnat díky dvěma zásahům Guentzela a odpověděli i na gól Kreidera. Tři minuty před koncem vybuchla Madison Square Garden radostí, když skóroval Filip Chytil. Hrdinou byl ale jen chvíli. Po trenérské výzvě rozhodčí gól neuznali. Stav 3:3 pak vydržel až do třetího prodloužení. V čase 105:58 zajistil vítězství Pittsburghu přesnou tečí Malkin.

Florida Panthers – Washington Capitals 2:4

Panteři nastupovali v roli jasného favorita. Brzy ale prohrávali, když v přesilovce skóroval Wilson. Tým z Floridy vyrovnal na konci první třetiny a u branky Bennetta si připsal asistenci Radko Gudas. Po 43 vteřinách druhé dvacetiminutovky už domácí vedli 2:1 (Giroux). Šlo ale o poslední střelu, na kterou Vítek Vaněček nestačil. Český gólman si nakonec připsal 30 úspěšných zákroků. Capitals ve třetí třetině otočili zápas díky trefám Kuzněcova a Oshieho. Konečnou podobu výsledku pak dal při power play panterů Eller.

Colorado Avalanche – Nashville Predators 7:2

V roli jedničky nastoupil do zápasu i gólman David Rittich. Na utkání ale bude chtít co nejrychleji zapomenout. V brankovišti vydržel jen 15 minut. Drtivý nápor laviny neustáli predátoři už ve třetí minutě, kdy se v rozmezí 22 vteřin trefili MacKinnon a D. Toews. Hosté nestíhali ani ve zbytku úvodní třetiny. Hodně vypovídající je poměr střel na branku za prvních třináct minut hry (11:2). Rittichovi, kterého obrana často nechávala na holičkách, se nedařilo a za stavu 5:0 zmizel v kabině.

Calgary Flames – Dallas Stars 1:0

Souboj brankářů Markströma s Oettingerem přinesl jediný gól. Flames, kteří patřili v základní části mezi nejproduktivnější týmy NHL, předvedli v prvním utkání play-off skvělou obranu. Dallasu dovolili jen 16 střel na branku. Plameny na začátku utkání dominovaly, po pěti odehraných minutách svítil na kostce nad ledem poměr střel 5:0. Šestou už domácí hokejisté proměnili. Přesilovkový gól Lindholma byl nakonec vítězný. Do utkání zasáhl z Čechů jen Radek Faksa, který odehrál tři minuty v oslabení a celkově (TOI 12:14) si připsal jeden hit a dvě zblokované střely.