Stane se skvělý Rittich definitivní jedničkou Calgary?

                   

Z pohledu českých hokejistů v NHL letošní sezóna jednoznačně patřila strážcům svatyně. Kromě nejvíce mediálně skloňovaného Petra Mrázka, který se napevno usadil na pozici gólmanské jedničky ve službách Caroliny Hurricanes, určitě stojí za zmínku také David Rittich. Ještě v minulém ročníku se přitom zdálo, že jeho dny v Calgary Flames jsou nadobro sečteny. Z pohledu statistik ani výkonů na ledovém kluzišti to nebylo ideální. Letos ale v základní fázi soutěže zazářil a nebýt zranění, nejspíše by se stal jedničkou i pro play-off, v němž Flames nakonec v prvním kole podlehli Coloradu Avalanche 4:1 na zápasy. Jak to s Rittichem bude dál?

Smlouva končí oběma současným brankářům

Calgary aktuálně stojí před nelehkým rozhodnutím. Buď mohou podepsat smlouvu se současnou brankářskou dvojicí, nebo zkusit štěstí s novými tvářemi. Zkušený Kanaďan Mike Smith má o své budoucnosti už nejspíš jasno. Ačkoli odchytal všech pět utkání v play-off a rychlý konec rozhodně nebyl jeho vinou, momentálně míří na volný trh s hráči. Nutno podotknout, že s ohledem na jeho bilanci v základní fázi to není úplně nečekaný krok. S průměrem 2,72 branek na zápas a procentuální úspěšností zákroků těsně pod 90 rozhodně nepatřil mezi špičku nejslavnější hokejové soutěže světa.

To příběh Davida Ritticha doprovází zcela jiná písnička. I když se jednalo o jeho teprve druhou sezónu v zámoří, dokázal se s tím popasovat na výbornou. V jedné chvíli dokonce disponoval statistikou 11 výher z 13 zápasů. Na postupu do play-off se výrazně zasadil a proto si od fanoušků vysloužil přezdívku „Big Save Dave“. Dohromady zasáhl do 41 zápasů s úspěšností zákroků 91,1 % a průměrem 2,61 gólů na zápas. Svého kanadského konkurenta tak naprosto zastínil.

Rittich si s novou smlouvou určitě polepší

Obchodu Smitha nahrává i jeho příliš vysoký plat 5,6 milionu dolarů. Rittichovi oproti tomu vyprší nováčkovský kontrakt v hodnotě 800 tisíc dolarů. Český brankář si sice v případě smlouvy nové výrazně polepší, nicméně určitě ne na úroveň svého dosluhujícího kolegy. O budoucnosti Ritticha se rozpovídal také kouč Calgary Flames, který pronesl, že má šestadvacetiletý odchovanec jihlavského hokeje vše potřebné k tomu, aby se stal jedničkou. Nic ovšem nedostane zadarmo.

Stejné ambice totiž bude mít i trojlístek brankářů, který se pro následující sezónu stane jeho konkurencí. Pětadvacetiletý Američan Jon Gillies, jednadvacetiletý Tyler Parsons nebo třiadvacetiletý Rus Arťjom Zagidulin se o svou šanci také určitě poperou. Největší šance jsou však připisovány právě českému brankáři. Podaří se mu dokázat, jaký talent se v něm skrývá?

Foto: sportsnet.ca

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články