Petr Sýkora znovu pozvedl slavný Stanley Cup

Foto: bleacherreport.com

Český hokejový útočník Petr Sýkora už sice nějakou dobu aktivně nehraje, i tak si ovšem nedávno osvěžil emoce, které jej zachvátily v roce 2000. Tehdy totiž s klubem New Jersey Devils, kterému zasvětil většinu své zámořské kariéry, poprvé vyhrál prestižní Stanleův pohár. Bohužel si jej ovšem tenkrát nemohl ani potěžkat, protože se v poslední bitvě s Dallasem ošklivě zranil a vítězství svých spoluhráčů tak sledoval pouze z nemocnice. I proto se mu nyní v roce 2020 jako jedinému členovi tehdejšího týmu dostalo privilegia projet se na ledě s trofejí nad hlavou. A byl to úžasný pocit.

Sýkora je expertem na finálové boje o Stanley Cup

Málokterý český hokejista se může pochlubit tak ohromnou účastí ve finálovým kláních o prestižní Stanley Cup jako právě Petr Sýkora. Třiačtyřicetiletý rodák z Plzně se o něj neúspěšně pral v letech 2001 (New Jersey Devils), 2003 (Mighty Ducks of Anaheim), 2008 (Pittsburgh Penguins) a 2013 (znovu New Jersey Devils).

Na neúspěchy se ovšem historie neptá. Počítají se hlavně ročníky, ve kterých vystoupal až na samotný vrchol. První zámořskou sezónu vyhrál právě v roce 2000, tedy pět let po svém debutu mezi světovou elitou. Sýkora tehdy utvořil úderné útočné trio s Patrikem Eliášem a Jasonem Arnottem, ve třiadvaceti zápasech posbíral sedmnáct bodů. V tomto složení nastoupil i do posledního, rozhodujícího zápasu. Bohužel z něj ovšem odehrál jen několik málo minut.

Po střetu s kapitánem Dallasu Derianem Hatcherem byl totiž na nosítkách odnesen z ledové plochy a následně transportován do nemocnice. Odtamtud se slzou v oku sledoval, jak jeho spoluhráči dotáhli zápas do vítězného konce a slavili zisk Stanleyova poháru. Patrik Eliáš tenkrát na počest svého krajana a také kamaráda oblékl dres se jmenovkou „Sýkora“, což bylo sice úžasné gesto, ale pocit z držení trofeje to prostě nenahradí.

Sýkora se dočkal až po dvaceti letech

Vedení New Jersey Devils se rozhodlo zavzpomínat na staré časy a proto poslalo pozvánky všem členům tehdejšího vítězného týmu. Samozřejmě nechyběl Bobby Holík, Martin Brodeur, Claude Lemieux ani kapitán Scott Stevens. Na ledovou plochu však jako poslední vstoupil právě Petr Sýkora, který nad hlavou nesl onu slavnou trofej, která mu tenkrát prostě nebyla přána. V rozhovoru se netajil tím, že se mu ruce klepaly nervozitou.

Notná dávka nostalgie ze všech aktérů slavnostní akce přímo čišela. Scott Stevens se webu NHL.com kupříkladu svěřil s tím, jak své spoluhráče z roku 2000 dodnes vnímá:

„Tehdy jsme měli skvělý koktejl hráčů. Měli jsme prakticky všechno, co bylo k vítězství třeba – sílu, velikost, skvělého gólmana a byli jsme schopní měnit styl hry. Každé takové vítězství je vždycky něco úžasného, takže je super potkat se zase po dvaceti letech se všemi, kteří k němu přispěli.“

Foto: bleacherreport.com