Olympijský vítěz z Nagana a kouč mistrů světa se dal na politiku. Fanoušky tím ale příliš nepotěšil

Legendární český hokejista a trenér se vrhl na politickou dráhu. Fanoušci ale rozhodnutí šedesátiletého hrdiny z Nagana nechápou.

i Zdroj fotografie: HC Verva Litvínov
                   

V hokeji dokázal ohromné věci. Jako hráč vyhrál mistrovství světa v roce 1985 a s kapitánským céčkem také olympiádu v Naganu 1998, jako trenér dovedl reprezentaci ke dvěma zlatům na MS (2005 a 2010). Slavii navíc dotáhl i ke dvěma extraligovým titulům. Teď se stal Vladimír Růžička jedním z kandidátů strany PRO do letošních voleb do Evropského parlamentu.

Lepší podmínky ve sportu

Co ho k tomu vedlo? „Rozhodl jsem se kandidovat za stranu PRO do europarlamentu, protože bych chtěl, aby se zlepšily podmínky českých sportovců a národních zájmů. Nejsem žádný řečník, takže děkuji,“ řekl v rychlosti Růžička na tiskové konferenci.

V životě už měl určitě povedenější proslovy. Na Turnaji století svou řečí vyburcoval spoluhráče k pozdější zlaté jízdě. „Růža tehdy v Naganu řekl tři čtyři věty. Řekl, že všichni umíme hrát hokej, tak budeme hrát hokej a nebudeme z nich podělaní,“ vzpomínal Dominik Hašek pro iSport.cz. Nyní se Růžička jako řečník příliš nepředvedl. A otázkou je, jak by měl komunikovat s dalšími europoslanci.

Padl Růžička na dno?

Jeho současné kroky také překvapily řadu fanoušků, kteří ho dříve obdivovali. „Byl na vrcholu slávy a obdivu velké části společnosti. Jenže pak ztratil respekt a důvěru. Jen nevím, jestli má zapotřebí padnout na úplné dno,“ napsal jeden z nich v diskuzi na facebooku. „Nechápu ho. Tohle fakt není nic pro něj. Navíc v téhle pochybné straně,“ přidal se jiný.

Český trenér Rulík udělal první nominaci před MS v Praze. 80 % hráčů je spíš do počtu

Není jediným zlatým hochem z Nagana, který se dal do politiky. Až do Sněmovny se vypracoval obránce Jiří Šlégr, který byl v roce 2010 poslancem ČSSD. Brankář Milan Hnilička byl v minulém volebním období poslancem a šéfem Národní sportovní agentury za hnutí ANO. Naposledy se o politické body přihlásil muž, bez kterého bychom ZOH v Naganu nikdy nevyhráli. Gólman Hašek, o jehož životě jsme na SportechŽivě také psali, bude za TOP 09 na Benešovsku kandidovat do Senátu.

Krom úspěchů na mezinárodní scéně trénoval Růžička také Chomutov, prvoligovou Kadaň či Hradec Králové. V minulé sezóně ho angažoval extraligový Litvínov. Na začátku letošní sezony působil v druholigovém Ústí nad Labem, poté odešel do Slovanu Bratislava. I tam ale po neuspokojivých výsledcích skončil. Možná i proto chce zkusit štěstí jinde.

Myslíte si, že se Růžička v politice prosadí? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Radek Bardouzl

Zobrazit další články