Jiří Šlégr dojal při slavnostním uvedení do Síně Slávy

Foto: stanleycupofchowder.com

Jiří Šlégr byl jednou z nejvýraznějších hokejových ikon naší země v dobách, kdy ještě platila za jednu z největších sportovních velmocí v dané oblasti. Není tedy divu, že za všechny dosažené úspěchy byl konečně odměněn uvedením do tuzemské Síně slávy a svým emotivním proslovem vlil slzy do očí nejednoho diváka. Neváhal totiž vzpomenout ani na lidi, kteří mu během kariéry byly oporou a bohužel už nejsou mezi námi. Zastavil se například u zesnulého Ivana Hlinky, jehož považoval za hokejové otce, nebo nevlastního tatínka Josefa.

Šlégr se zapsal do historie především účastí na Turnaji století

Psal se rok 1998 a český národní tým v nejsilnějším možném složení vyrazil na zimní olympijské hry v Naganu. Stála proti němu řada silných soupeřů, kvůli čemuž se ona mezinárodní akce dodnes nazývá Turnajem století. Jiří Šlégr do družiny Ivana Hlinky samozřejmě také patřil a zasvítil především v semifinálovém klání proti Kanadě, kdy zaznamenal vítěznou branku zaručující postup.

Roky plynou jako voda a Šlégr už stejně jako většina spoluhráčů pověsil hokejku na hřebík. Veřejnost na něj ale nezapomněla, což dokazuje jeho nedávné uvedení do Síně slávy českého hokeje. Když se dojatý hokejista odhodlal k proslovu, jedno oko nezůstalo suché. Jako první totiž vyjádřil velké díky svému hokejovému tátovi, Ivanu Hlinkovi:

„Prvním, člověkem, kterém musím poděkovat, je Ivan Hlinka. Mluví se mi těžko, byl to můj hokejový otec. Vytáhl nás do dospělého hokeje, dal nám šanci a my jsme ho nezklamali. Ivanovi za všechno strašně moc děkuji.“

Šlégr neopomněl ani svého nevlastního tatínka

I když biologickým otcem Jiřího Šlégra je Jiří Bubla, on ve svém srdceryvném proslovu vzpomenul nevlastního tatínka Josefa, který mu byl po čas aktivních let nesmírnou oporou. Když na něho došla řeč, hokejista neskrýval dojetí:

„Už tu s námi není, ale se mnou byl na každém zápase. Tohle ocenění věnuji jemu, protože si to nejvíc zaslouží. Byli to dva lidi, kteří mi na cestě pomohli suverénně nejvíc. Ivana Hlinku jsem miloval a svého otce Josefa ještě víc.“

Jiří Šlégr se zastavil také u své milované rodiny

Emotivní atmosféra v sále se neustále stupňovala. Poté, co Jiří Šlégr zavzpomínal na ty, kteří už bohužel nejsou mezi námi, poděkoval taktéž celé své rodině, jíž tvoří manželka a slavná modelka Lucie, syn Robert a dcera Jessica, která si otcovu řeč v následujícím znění natáčela na mobilní telefon:

„Poděkovat chci celé své rodině. A také díky národu, že jste přišli do ulic, když jsme něco vyhráli. A zase když to nešlo, tak jsme dostali plechovkou do hlavy, abychom se probrali, což nám třeba vyhrálo Nagano.“

Foto: stanleycupofchowder.com