Furch se po čtyřech letech loučí s KHL, čeká jej nová výzva

Brankář Dominik Furch s bohatou reprezentační kariérou v zádech se rozhodl učinit změnu ve své dosavadní hokejové cestě. Po čtyřech sezónách v prestižní ruské KHL, kde pravidelně nastupoval ve službách Omsku a posléze také Čerepovce, se rozhodl zkusit štěstí ve Švédsku. S týmem Örebro HK podepsal jednoletou smlouvu. Podaří se mu prokázat své kvality i v naprosto odlišném sportovním prostředí? A jaké úspěchy už má gólman v nejlepších letech za sebou?

Český brankář dál sní o NHL, Švédsko by mu jej mohlo přiblížit

Cílem většiny hokejistů po celém světě je alespoň jednou okusit ledová kluziště v zámoří. Těmito plány se samozřejmě netají ani Dominik Furch, který by při troše štěstí měl i ve svém pokročilém věku stále co nabídnout. Angažmá ve švédském Örebro HK je tedy jasným přiblížením k těmto myšlenkám. Severoamerický trh se v poslední době pravidelně opírá právě o švédskou nejvyšší z soutěž, z níž přivádí samé kvalitní hráče. Furch tak bude mít větší šanci, že si jej skauti z NHL všimnou.

Pomoci mu může i fakt, že by se měl pro následující sezónu stát jedničkou týmu. Z Örebra totiž odešlo kompletní trio Jhonas Enroth, Stefan Stéen i Eero Kilpeläinen, které se v brance během uplynulé sezóny objevovalo. Švédský klub měl o českého talentovaného brankáře zájem již delší dobu a rozhodlo se mu připravit jen ty nejlepší podmínky, aby se mohl dále vyvíjet.

Furch patří mezi nejlepší české brankáře současnosti

Nyní devětadvacetiletý Dominik Furch začínal s hokejem v Kobře Praha, když mu bylo sedm let. Málokdo ví, že se nejdříve pokoušel prosadit jako hráč v poli. Trenéři v něm ale viděli potenciál na pozici strážce svatyně. On se nejdříve vzpíral, protože chtěl od útlého věku hlavně střílet góly, ale nakonec pochopil, že chytat pokusy soupeřů mu půjde přeci jen lépe. V mládežnických kategoriích na sebe upoutal pozornost Slavie Praha, která si jej stáhla do svých řad. Od šestnácti let se stal platným členem reprezentačních výběrů České republiky.

Ještě, než se naplno prosadil v prvoligovém celku z Edenu, střihl si hostování v Havlíčkově Brodu. Velice brzy se ale vrátil zpátky do Prahy a stal se jasnou brankářskou jedničkou týmu. V roce 2015 poprvé zatoužil po přestupu do zahraniční soutěže. Z bohaté palety nabídek se nakonec rozhodl pro Avangard Osmk, kde v minulosti působila například česká legenda Jaromír Jágr. I Furch zanechal v klubu výraznou stopu, v roli jedničky působil po dobu tří sezón. Úspěšností zákroků se ani jednou nedostal pod 92 %. Podobně kvalitní práci odváděl i rok v konkurenčním Čerepovci.

Podaří se Furchovi, který se stal nejlepším brankářem na mistrovství světa 2016, okusil olympiádu v Pchjongčchangu a účastnil se také světového šampionátu v roce 2017, přesvědčit zámořské kluby, že do NHL opravdu patří?

Foto: peoples.ru