Bezpečnost na hokejovém MS v Praze a Ostravě bude hlídat i chlupatá patrola. Jaká opatření policie chystá?

Hokejové MS v Praze a Ostravě v květnu navštíví až 700 tisíc fanoušků. Proto jsou v pohotovosti veškeré bezpečnostní složky. V akci budou také policejní psovodi a psi.

i Zdroj fotografie: IIHF
                   

Největší tuzemská událost letošního roku je už za dveřmi. Již 10. května startuje hokejové MS v Praze a Ostravě. Do Česka přijedou největší hokejové hvězdy, ale také stovky tisíc fanoušků, což přináší velké manévry. Přípravy bezpečnostních složek na možné teroristické útoky jsou v plném proudu. „Je klíčové, aby byl šampionát ve všech ohledech bezpečný. Pro hráče, jejich týmy i pro fanoušky,“ řekl prezident Českého svazu ledního hokeje Alois Hadamczik pro ČTK.

Psi trénovali v aréně

Při posledním domácím MS v roce 2015 se do bezpečnostních opatření zapojlo 11 tisíc policistů. Kromě policie nyní pořadatelé spolupracují také s hasiči, celníky či Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost. A v akci bude i chlupatá patrola. Armádní a policejní psovodi a psi se v rámci výcviku pilně věnují intenzivnímu očichávání nejrůznějších míst. Trénovali také v hledišti a zázemí liberecké hokejové arény.

Takhle probíhal psí trénink na nadcházející MS v Praze a Ostravě
iZdroj fotografie: acr.army.cz

„Ve výcviku jsme prošli různá prostředí od hokejové arény, přes depo dopravního podniku až po továrnu. Vzhledem k nadcházejícímu hokejovému mistrovství je to pro nás skvělá zkušenost přímo z prostředí, které potřebujeme,“ řekl pro web acr.army.cz kapitán Michal Zehnal, kynolog Ředitelství služby cizinecké policie.

Skutečné trhaviny

Jejich psi jsou určeni i k vyhledávání výbušnin. A trénují s reálnými trhavinami. Pes má za úkol ukrytou výbušninu najít a bezpečně označit místo nálezu,“ vysvětluje rotný Rostislav Bartončík, psovod Centra vojenské kynologie Chotyně. „S organizátory MS pracujeme na bezpečnostní koncepci již od roku 2022,“ doplnil policejní prezident Martin Vondrášek pro ČTK. Rizika vyhodnocuje skupina, v níž vedle policistů působí i zpravodajské služby. Policie komunikuje také s Interpolem.

Hvězdné české útočné trio bude na MS v Praze chybět. Voráček už brusle zřejmě nikdy nenazuje

Česká hokejová reprezentace vstoupí do světového šampionátu v pátek 10. května od 20:20, kdy se utká v O2 areně s Finy, úřadujícími mistry světa a olympijskými vítězi. Dále na Čechy budou ve skupině A čekat Kanada, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.

Na posledním mistrovství světa, které se konalo ve Finsku a Lotyšsku, získala zlato Kanada po finálové výhře nad Německem (5:2). Češi vedeni finským koučem Kari Jalonenem vypadli po prohře 0:3 ve čtvrtfinále s USA a skončili na osmém místě. Na české lavičce poté stanul Radim Rulík. Ten nyní skládá tým pro MS, jak jsme také informovali na SportechŽivě.

Věříte, že českým tým na domácím MS uspěje? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články