Zákaz fotbalu a hokeje na Slovensku! Nesprávné, nelogické, diskriminační, stěžují si svazy

(zdroj: hockeyslovakia.sk)

Konec sportovních utkání. Překvapivě tvrdé pravidla čekají Slovensko od prvního říjnového dne, kdy vejde v platnost opatření, které zakazuje jakékoliv hromadné akce. V praxi to znamená přerušení fotbalové Fortuna ligy, odstartovat nemůže ani hokejová Tipos liga. Opatření se dotkne i zápasu baráže o EURO 2020, které čeká slovenský národní tým v domácím prostředí 8. října. 

„Mrzí nás tyto omezení hromadných akcí, ale situace je mimořádně vážná,“ řekl na včerejší tiskové premiér Igor Matovič. Ten chce se zástupci sportovní obce jednat o náhradách. „Ruku v ruce s těmito omezeními jdou i kompenzace. Poprosil jsem pana ministra, aby začalo jednání se sportovci o kompenzaci výpadků jejich tržeb tak, aby nám sport nebo kultura nezahynuly,“ řekl.

Nestojíme o prvenství, zní ze svazu

Vyjímku z omezení by mohly dostat akce, při kterých dokáže organizátor zajistit negativní testy všech účastníků, ty však nesmí být starší než 12 hodin. Návrh však stále leží na stole.

(zdroj: fortunaliga.sk)

Proti plošnému zákazu se ohradily dvě největší fotbalové federace v zemi Slovenský futbalový svaz a Únie ligových klubů. „V žádné krajině Evropské unie, stejně jako v dalších evropských krajinách, v současnosti nejsou rozhodnutím státních orgánů zakázané fotbalové soutěže – ani v těch, kde je epidemiologická situace horší než na Slovensku. Nestojíme o takové prvenství,“ stojí ve společné tiskové zprávě.

Svazy se brání, že byly státním orgánům maximálně nápomocny a je absolutně minimalizovaná možnost šíření nákazy. „Do dnešního dne nám není znám žádný případ, kdy by ohniskem nákazy byl fotbalový zápas. SFZ zabezpečujě testování v široké míře právě z důvodu, aby se podařilo infikované sportovce zachytit a zabezpečit striktní postup karanténního tréninkového procesu,“ uvádí.

Ilustrační foto. Martin Škrtel v dresu slovenského národnho týmu. (zdroj: twitter.com/waynfo.com)

Zákaz fotalových utkání by podle svazu měl mít zničující dopad na víc než stotisícovou členskou základnu SFZ a zejména na téměř čtrnáct tisíc lidí, kteří jsou ve fotbale zaměstnáni. Problémy by mohl mít i slovenský hokej. „Jestli teď napříjde pomocná ruka ze strany vlády, sport, který nám dlouhé roky dělal ve světě dobré jméno může padout,“ stojí ve zprávě Slovenského svazu ledního hokeje.