V pořadí šestá posila pro Spartu! Přichází talentovaný Graiciar

Foto: sparta.cz

Pražská Sparta je na přestupovém trhu stále poměrně aktivním rybářem, kterému se daří lovit velice atraktivní kousky, na něž si brousí zuby řada dalších klubů. Po Andreasi Vindheimovi, Liboru Kozákovi, Michalu Trávníkovi, Davidu Lischkovi, Ladislavu Krejčím se do letenského klubu stěhuje český reprezentant do 21 let Martin Graiciar. Ačkoli je mnohým fotbalovým fanouškům toto příjmení určitě povědomé (slovenský záložník Peter Grajciar ve Spartě strávil dva roky, úspěšnější byl ovšem v konkurenční Slavii), nemají tito dva pánové pranic společného. Jediné, co je jim oběma možná vlastní, je fotbalový talent. Starší ze dvojice již pomalu, ale jistě pomýšlí na konec kariéry, mladšího naopak čeká zářivá budoucnost, pokud bude pokračovat v rozvoji. Bude právě Sparta tím klubem, který mu pomůže herně ještě mnohem více vyrůst?

Italská štace nevyšla podle představ, návrat domů byl logickým řešením

Nyní dvacetiletý Martin Graiciar není pro sparťanské fanoušky žádnou velkou neznámou. Ačkoli se narodil v Plzni, kde s kopanou zároveň začínal, ještě v mládežnických kategoriích se přesunul do letenského klubu. Tam o něj mezi dospělými zájem nebyl a proto se pokusil projít do dospělého fotbalu skrze mateřskou Plzeň. Tam se ovšem také neprosadil, proto byl následně poslán na přestup do Slovanu Liberec, kde v roce 2017 poprvé okusil nejvyšší českou soutěž. Jeho výkony byly natolik kvalitní, že o jeho služby projevila zájem italská Fiorentina. Mladík neváhal a začátkem minulého rok do jejích řad přestoupil.

Fiorentina má ovšem široký kádr plný výrazných fotbalových tváří, protože byla Graiciarova snaha od začátku velice obtížná. Nakonec stihl naskočit pouze do dvou soutěžních utkání za tamní devatenáctku, ani příští sezóna se pro něj nejevila příliš nadějně. Naštěstí pak přispěchala Sparta s nabídkou hostování s opcí a finanční odměnou pro italský klub ve výši 300 000 euro, což je v přepočtu na naše přibližně 7,6 milionu korun. Zde by fotbalista rád konečně začal pravidelně nastupovat, aby získal cenné zkušenosti, které později hodlá uplatnit v zahraničních soutěžích. Ty jsou pro něj stále prioritou.

Jaké má Graiciar šance na základní sestavu?

Role na hřišti Martina Graiciara je útočník, proto se jeho přestup do Sparty už dnes jeví jako perfektní krok. Spartu totiž trápí rozsáhlá marodka v rámci tohoto herního postu, o čemž jsme vás informovali již dříve. Matěj Půlkrab, Václav Drchal i Václav Kadlec jsou ještě na dlouhou dobu mimo hru. Aktuálně jsou zdraví pouze Libor Kozák a Benjamin Tetteh, ale ani jeden z nich zatím nepotvrdil svou pověst kanonýra. V přípravě se trefil jen druhý jmenovaný a ještě se jednalo o branku, kterou by vsítil i slepý. Grajciar má tedy cestou prakticky volnou a může ukázat, že dravé mládí je přesně to, co Sparta momentálně potřebuje. Záleží ale samozřejmě na hlavním kouči Václavu Jílkovi, jakou práci pro fotbalistu přichystá.

Foto: sparta.cz