KOMENTÁŘ: Před šesti roky se Sparta i Slavia spálily na přestupovém trhu. Oba kluby už vědí, že velká jména za zenitem jsou cestou do pekel. Snad na to nezapomenou.
Není tomu tak dávno, kdy se obě pražská „S“ krutě spálila. S vidinou, že český mistr příští sezony měl jistý přímý postup do Ligy mistrů, Sparta i Slavia lovily v zahraničí známá jména. Jenže nefungovalo to na Letné ani v Edenu. A oběma nesmiřitelným rivalům nakonec titul i vstupenku do Ligy mistrů vyfoukla Plzeň.
Chodec Altintop
Sešívaní sice přivedli Halila Altintopa (Augsburg), Ruslana Rotaně (Dnipro) a Dannyho (Petrohrad) jako volné hráče, ale za cenu enormních platů. Co je ale nejdůležitější, ani jeden z této trojice zdaleka nenaplnil očekávání. Chodec Altintop i nevýrazný Rotaň zmizeli z Edenu již během zimní přestávky a Portugalec odešel po roční anabázi. Tři známá jména, přínos pro SKS téměř nula. Jen Danny něco červenobílým odvedl, i když od něj jistě čekali mnohem víc.
Přenesme se na druhý břeh Vltavy. Na Letné dopadli ještě hůře. V hlavní roli Andrea Stramaccioni. Za posily Sparta před a během zmiňované sezony utratila rekordních 16 milionů eur (cca 400 milionů korun). To je více, než za následující čtyři roky dohromady. A ta jména: Biabiany, Janko, Mavuba, Kanga, Mandjeck, Plavšič, Kaya, Ben Haim, Nita a Stanciu. Povedla se alespoň poslední dvě jména, i když Stanciuovi na Letné nemohou přijít na jméno. Z této pohromy se klub vzpamatovával několik let. Stramaccioni před nedávnem uznal, že ve Spartě udělal velkou chybu.
A co charakter hráče?
Sparta ani Slavia na hledání zajímavých posil v zahraničí nezanevřely. V obou klubech si ale uvědomili, že je potřeba jít jinou cestou. Věnovat se více podrobnému skautingu a datové analýze, řešit nejen samotnou výkonnost hráče, ale i jeho charakter a také jestli se hodí do zamýšleného herního systému. A pak také perspektivě k budoucímu zpeněžení.
Dále v tomto ohledu došli ve Vršovicích. Uvědomili si, že když přivedou mladého hráče, zapracují na jeho rozvoji, může na tom klub vydělat velké peníze. Příklady jsou třeba Abdallah Sima a Alex Bah, za které zaplatily Brighton a Benfika po 8 milionech eur. Podobný scénář naplnil Yira Sor, který odešel do Genku za 6,5 milionu eur. Dalo by se pokračovat i u českých hráčů, např. David Zima a David Jurásek přinesli dohromady do klubové kasy téměř půl miliardy korun.
Draci ze severu
Navíc další velice nadané mladíky má Slavia v současném kádru. V případě Christose Zafeirise se sešívaní nebáli zainvestovat cca 65 milionů korun. Podobnými případy jsou Conrad Wallem, Igoh Ogbu a El Hadji Diouf. Všechny tři SKS nepochybně prodá s obrovským ziskem.
Lukrativní přestupní stanice může být i ve Spartě. Přesvědčili se o tom třeba Tomáš Čvančara a Dávid Hancko. Prvního koupili Letenští za cca 12 milionů korun a v létě zamířil do Bundesligy za téměř 260 milionů! Háncka koupilo ACS za cca 60 milionů korun a do Feyenoordu mířil za více než 200 milionů korun. Během aktuální zimní přestávky přišel do týmu trenéra Priskeho Markus Solbakken, který vyšel na cca 55 milionů korun. Třiadvacetiletý Nor má ohromný potenciál. Výkonnostní i na poli financí. Přesně to je cesta, která se klubům vyplatí.