Stramaccioni se ohlíží za Spartou: Udělali jsme velkou chybu. Prozradil, jaká rozhodnutí by změnil

Se zajímavou sebereflexí se ohlédl za působením ve Spartě trenér Andrea Stramaccioni. Popsal, která tehdejší rozhodnutí by řešil jinak.

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

Na jeho působení ve Spartě vzpomíná řada fanoušků s děsem v očích. Andrea Stramaccioni vydržel na lavičce Letenských jen necelou jednu sezonu, ale z jeho angažmá se klub dlouho vzpamatovával. S odstupem času si italský trenér uvědomuje, že se dopustil řady přešlapů. „Bohužel jsme udělali velkou chybu. Vím, že pan Křetínský chtěl dostat Spartu na mezinárodní úroveň a v té době jsme podepsali mnoho zahraničních hráčů, což byla zpětně chyba. Ale teď, když jsou moje zkušenosti ze světa větší, tak si myslím, že Sparta a Česká republika celkově je specifická část světa, kterou musíte poznat více,“ uvedl Stramaccioni pro Sparťanské zprávy.

Sebereflexe

Co konkrétně má Ital, který v minulosti vedl například Inter Milán nebo Panathinaikos, na mysli? „Musíte vědět, chápat a respektovat mnoho věcí, když pracujete v Česku. Ve Spartě, v Praze, ale myslím, že i v jiných českých klubech. A mohu upřímně říct, že byla obrovská chyba podepsat dohromady tolik zahraničních hráčů najednou, když přišel i zahraniční trenér,“ rozvedl svou odpověď Stramaccioni.

Gabonský reprezentant Guélor Kanga odehrál ve Spartě tři sezony, během kterých v 81 zápasech nastřílel 31 gólů.
iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Trenér, který po vyhazovu ze Sparty, působil v íránském Esteghlalu a katarském klubu Al-Gharafa, také prozradil, že kdyby mohl použít stroj času a vrátit se před angažmá na Letné, okamžitě by přestal chtít tolik zahraničních hráčů. „Myslím si, že Sparta je jeden z týmů, který potřebuje mít české srdce. Nejlepší hráč musí být z České republiky. A pak si můžete koupit jednoho, dva nebo tři zahraniční hráče,“ dodal s tím, že Tomáš Rosický měl tehdy v řadě věcí pravdu.

Extrémní rozdíly

Například pokud šlo výšku platů. „Tomáš Rosický má pravdu, když zmiňoval, že rozdíly v platech mezi českými a zahraničními hráči byly extrémní. Jediná cesta, jak takové hráče podepsat, byla samozřejmě zajímavá nabídka, bohužel. Taková je ale prostě realita, že česká liga nepatří mezi TOP 5 největších lig. A tak se vytvořila nerovnováha mezi zahraničními a českými hráči. A to bylo úplně špatně,“ uvědomuje si s odstupem času Stramaccioni.

Srdjan Plavšič odešel ze Sparty k největšímu rivalovi. Ve Slavii posléze působil i Nicolae Stanciu.
iZdroj fotografie: SK Slavia Praha

Jaké zahraniční hráče tehdy Stramaccioni do Sparty přivedl? Seznam je dlouhý: Stanciu, Kanga, Ben Haim, Kaya, Nita, Plavšič, Mandjeck, Mavuba, Janko a Biabiany. Právě velké rozdíly mezi platy měly negativní vliv na atmosféru v týmu. „Od prvního tréninku jsem cítil, že je v tomto ohledu šatna rozdělená. A upřímně říkám, že rozdíly v platech byl jeden z důvodů, proč kabina nefungovala. Nejen v době, kdy jsem na Spartě působil, ale i zjevně po mém konci. Teď to však vypadá, že v kabině Sparty panuje dobrá harmonie,“ podotkl italský kouč.

Jak vzpomínáte na éru Andrey Stramaccioniho ve Spartě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články