Uplakaná Slavia nebo nekompetentní vedení LFA? Sníh odhalil neschopnost funkcionářů

KOMENTÁŘ: Kvůli sněhové kalamitě bylo odloženo šest z osmi utkání Fortuna ligy. Odhalila také trapnost funkcionářů. Pro koho se ten fotbal vlastně hraje?

i Zdroj fotografie: Ligová fotbalová asociace
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Česko zasypala v úvodu prosince vydatná sněhová nadílka. Meteorologové s předstihem varovali, že hlavně jižní polovinu republiky čeká silné sněžení a pro většinu okresů vydali varování. Co myslíte, četli ho i lidé z LFA? Asi ne. Kdyby totiž ano, možná by je napadlo odložení celého kola Fortuna ligy. Místo toho jsme svědky smutné komedie.

LFA: Odložit celé kolo? Ne!

Už během pátku bylo jasné, že nebude možné odehrát zápas v Českých Budějovicích. Napadlo tam totiž 17 centimetrů sněhu a předpověď hlásila další příděl na sobotu. Do času výkopu (v 15 hodin) se z nebes sneslo na stadion Dynama dalších 19 centimetrů. Odloženo již v pátek, OK. V průběhu sobotního dopoledne se seznam rozrůstal. Postupně přicházely od LFA zprávy o odložení duelů Jablonce, Mladé Boleslavi a Bohemky. Věnovali jsme se tomu i na webu SportyŽivě.

Sněhová nadílka v Ďolíčku.
iZdroj fotografie: Bohemians Praha 1905

Zbývalo jediné sobotní utkání: Olomouc – Slovácko. Hanáci sníh odklidili, hřiště ale bylo ve špatném stavu. Oba trenéři byli proti odehrání, hlavně kvůli ochraně zdraví hráčů. Zranění Navrátila, který si při rozcvičce pochroumal kolenní vazy, jim dávalo za pravdu. Hustě sněžilo a nic se na tom nemělo změnit po celou dobu zápasu. Jenže delegát Petr Vysloužil s rozhodčím Michaelem Kvítkem byli pro odehrání. Nesmysl, to prostě hlava nepochopí.

Zastavte to

Trenéři Jílek se Svědíkem vyzývali po úvodním hvizdu opakovaně čtvrtého rozhodčího, aby zápas zastavili. Marek Bělák od nich dostával solidní sodu a není se co divit. Zápas o ničem. Po ukončení byli Jílek i Svědík hodně naštvaní a dali to na tiskových konferencích hlasitě najevo.

„Nerozumím tomu, že kompetentní osoba nezhodnotí terén jako nezpůsobilý a nechráníme zdraví hráčů. Navrátil se zranil jen proto, že mu uklouzla noha. Všechno bylo odložené. Máme lepší technologii hřiště, tak se hraje. Ale je rozsekané na sr**ku. Jsem znechucený, že se hrálo To je proti fotbalu. Bylo to o zdraví. Hřiště je v dezolátním stavu, to kluci nedají do dubna dohromady,“ zlobil se domácí kouč Václav Jílek. Nejlépe hodnocené hřiště v republice se proměnilo v oraniště.

Svědík: Ohrozili zdraví hráčů

V podobném duchu mluvil i Martin Svědík. „Tím, že se hrálo, jsme ohrozili zdraví hráčů, zničili hřiště a nebyl to takový fotbal, jaký bychom si asi všichni přáli. Bylo úplně zbytečné hrát, na podobném hřišti fotbal hrát prostě nejde. Mrzí mě, že někdo něco takového vůbec dopustí a ti, kteří o tom rozhodli, by se měli zamyslet,“ prohlásil kouč Slovácka. Během soboty bylo odloženo i nedělní střetnutí Baníku s Plzní. A pak začala tragikomedie, nebo možná spíš tragédie.

Šéf Slavie Jaroslav Tvrdík žádal již v průběhu soboty o odložení zápasu, který měli v neděli od 18 hodin sehrát ve Zlíně. Vedení LFA také navrhoval i odložení celého kola. ČHMÚ i Policie doporučovaly nevyjíždět. „Slavia požádala z důvodu nebezpečné cesty pro autobus a vozidla klubu a našich fans odložení zítřejšího zápasu ve Zlíně. Naše žádost byla zamítnuta, takže v 16 hodin vyrážíme,“ napsal na sociální síť X (dříve Twitter). A začala přestřelka.

Vyhovující hřiště ve Zlíně?

„LFA žádnou oficiální žádost ze strany Slavie neobdržela. Zároveň je potřeba jasně říct, že LFA v posledních dnech kvůli počasí detailně a pečlivě sleduje dění na všech stadionech a Zlín není výjimkou. Současný stav hrací plochy je na Letné vyhovující k odehrání zápasu se Slavií a dle předpovědi počasí by se na tom nic měnit nemělo ani v neděli. Do startu utkání navíc zůstává více než den,“ reagoval šéf komunikace LFA Pavel Jahoda. Reakce červenobílých?

Fotbalový stadion ve Zlíně zapadaný sněhem.
iZdroj fotografie: FC Zlín

„1 telefonát předsedy představenstva, 3 telefonáty prvního místopředsedy – CEO klubu a rozsáhlá SMS korespondence, ze které je jednoznačné, ze LFA žádosti Slavie v žádném případě nevyhoví. Schovávat se za to, že nepřišla v sobotu odpoledne oficiální na brandovaném papíru, je absolutní vrchol dnešního dne. Vedeni LFA potřebuje změnu a v únoru ji předložíme!“ odpověděl Tvrdík.

20 centimetrů za noc

Stalo se to, co se dalo čekat. Kamiony ucpaly D1 a autobus Slavie uvízl v dlouhé koloně. Do Zlína nakonec dorazili sešívaní hluboko po půlnoci. V tu dobu už ve Zlíně hustě sněžilo. Ráno pak došlo k tomu, co se dalo s trochou selského rozumu předpokládat. Ve Zlíně napadlo během noci a nedělního rána 20 cm sněhu. Přestože vytápění jede naplno, ani to nestačí. S ohledem na zdraví hráčů a nevýhodné počasí pro fanoušky nelze zápas odehrát,“ zveřejnil zlínský klub na webu.

Zápas tedy byl odložen a v táboru sešívaných panuje slušně řečeno naštvanost. Divíte se jim? „Buď je vedení LFA kompetentní, nebo nikoliv,“ zlobil se Tvrdík. Je zarážející, že Česko má v evropském koeficientu nakročeno do elitní desítky, ale fotbal tu řídí diletanti. Nejde jen o odkládání zápasů. Stačí jen zmínit výběr trenéra reprezentace, na který má vedení FAČR evidentně dostatek času.

Měla LFA odložit celé kolo?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články