Ruský kanonýr měl být ve Spartě hvězdou. Nakonec vyhořel a v tichosti zmizel

PŘÍBĚH: Pražská Sparta přilákala v průběhu let řadu zahraničních hráčů. Řada z nich se stala legendami, někteří však vyhořeli a v tichosti odešli.

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

Na přelomu minulého desetiletí měla pražská Sparta našlápnuto k dalšímu úspěšnému ročníku. Mužstvo pod vedením Josefa Chovance skončilo v předešlém ročníku na druhé příčce o šest bodů za sešívanými a toužilo po překonání svého městského rivala. Vedení proto v létě 2009 svolilo k několika nákupům. Mimo návrat Libora Doška, Martina Kuncla a Niklase Hohenedera dorazila na pražskou Letnou také trojice hráčů z ruské Premier Ligy.

Chovanec přivítal v mužstvu jak běloruského záložníka Denise Kovbu ze Samary, tak dvojici hráčů na hostování. Z moskevského CSKA přišel na hostování Luboš Kalouda, ze Spartaku pak dvacetiletý útočník Aleksandr Prudnikov. Právě od ruského mládežnického reprezentanta si fanoušci hodně slibovali. „Je pravda, že ho máme k dispozici teprve necelý týden. Ale už dokázal, že je to dobrý hráč,“ chválil novou akvizici Chovanec pro Týden.

iZdroj fotografie: Premier Liga

Sám Prudnikov přiznal, že kvůli hostování na Letné odmítl i jiné atraktivní nabídky. „Sparta byla nejkonkrétnější, a tak jsem neváhal a přijal,“ uvedl pro klubový web. „Obecně řečeno je Sparta v Rusku velmi populární klub. Není divu, hrála několikrát s ruskými celky v evropských pohárech několikrát a dařilo se jí. Mě o mužstvu hodně vyprávěl Radek Kováč a dal mi jen ty nejlepší reference,“ doplnil mladý Rus.

Vydržel jen půlrok

Punc hvězdy však odmítal. „Hvězda…To je dost silné slovo. Ale chci dávat góly,“ prohlásil. Vstup do novém ročníku však Spartě nevyšel a Prudnikov se nedokázal prosazovat. Z úvodních pěti ligových kol nastoupil ve dvou v základní sestavě, do dalších dvou zasáhl. Přesto se více než góly prezentoval špatným pohybem ve vápně, zahozenými šancemi a chybami ve zpracování.

Proto není divu, že jej posléze trenér Chovanec ze sestavy odstavil. Prudnikov ve druhé polovině podzimu odehrál jen 42 minut a v lednu bylo předčasně jeho hostování ukončeno. Bez velké pompy to oznámil sám hlavní kouč. „Prudnikov? Ten už je dávno pryč. Přišel bohužel pozdě, a navíc ve chvíli, kdy se potřeboval sehrát. Tak odjel za ruskou jednadvacítkou,“ komentoval krátce pro Lidové noviny.

Svůj hvězdný potenciál však ani po odchodu z Letné nenaplnil. Zahrál si za řadu ruských klubů včetně Krasnodaru, Rubinu Kazaň, Machačkaly, Permu nebo Orenburgu, góly však nepřicházely nikde. Kariéru ukončil v pouhých třiceti letech se sedmadvaceti vstřelenými brankami napříč všemi soutěžemi.

Vzpomínáte si na Prudnikovo působení na Letné?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Konec dálnic v Česku, uzavřou se. Řidiči se vrátí zpět na okresky
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Ukrajina by měla dostat téměř nesestřelitelné střely Taurus s dosahem 500 km,“ myslí si německý plukovník ve výslužbě R. Kiesewetter
Události247.cz
Události247.cz
Tropické teploty budou čím dál častější. Ovlivní to úrodu i život lidí, varují odborníci
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů