Kopnul do sebe dvě vodky a šel na hřiště. Svérázného Rusa si fanoušci Slavie zamilovali

PŘÍBĚH: Barvy pražské Slavie hájil pouhé dva ročníky, přesto si kreativní záložník získal srdce červenobílých fanoušků. Proč musel z klubu nuceně odejít?

i Zdroj fotografie: CSKA Moskva
                   

Éra americko-českého podnikatele Borise Korbela v tuzemském fotbale přinesla řadu zajímavých přestupů zahraničních hráčů. První miliardář v českém fotbale byl však spíše mecenášem a zahraniční hvězdy jako Stephen Trittschuh nebo Dragiša Binić za sebou příliš výraznou fotbalovou stopu nezanechaly. Světlou výjimkou byl sovětský reprezentant Vladimir Tatarčuk, který se stal doslova miláčkem sešívaných fanoušků.

Sovětský reprezentant a olympijský vítěz z roku 1988 měl na svém kontě v době přestupu téměř dvě stovky startů za CSKA Moskva, ve kterých nasázel 42 branek. Po rozpadu Sovětského svazu a restrukturalizaci tamního fotbalu se přesto rozhodl pro přestup do pražské Slavie. Korbel za něj zaplatil astronomických 20 milionů korun, což je v přepočtu na dnešní poměry téměř 70 milionů korun.

iZdroj fotografie: CSKA Moskva

Rus si angažmá v Praze užíval ve všech ohledech. „Po rozpadu SSSR byly moskevské obchody prázdné. Pokud se na regálech přece jen něco objevilo, hned bylo narváno. To v Praze bylo najednou naopak všechno. A za velmi přijatelnou cenu. Navíc – pamatuju si ji jako útulné město, s klidnou, příjemnou atmosférou. Když za mnou do Česka dorazila manželka byla doslova šokována,“ vzpomínal pro iSport.cz Tatarčuk.

Vodka před zápasem

Nevysoký středopolař se stal oporou sešívané sestavy a týden, co týden předváděl výkony na hranici osobního maxima. Po boku šestadvacetiletého Rusa navíc rostly budoucí legendy Slavie v podobě Patrika Bergera, Jiřího Lercha nebo Vladimíra Šmicera. „Skvělý fotbalista, fantastický,“ vzpomíná na Tatarčuka pro iSport.cz Šmicer, který zažil i neortodoxní metody ruského záložníka. V ligovém zápase na stánku Interu Bratislava se totiž Tatarčuk neváhal posilnit.

Chodilo se dlouhým tunelem, kolem takového baru. Byla zima a Vláďa Tatarčuk říká: Dvě vodky! Už byl v dresu a kopačkách, kopnul to do sebe – a šel hrát,“ dodává Šmicer s úsměvem. Úspěchy Slavie přesto nepřicházely a po odchodu Borise Korbela z vedení klubu zmizel také Tatarčuk. „V Praze se mi líbilo a myslím si, že se mnou byla spokojenost. Nastalo ale nějaké nedorozumění v souvislosti s platbami mezi CSKA a Slavií a byl jsem nucený odejít,“ přiznává pro SME Tatarčuk.

Zapomnění

Ruský reprezentant posléze zamířil do Saúdské Arábie, než se vrátil zpět do Ruska. Před koncem profesionální kariéry krátce hájil barvy týmů z tamních nižších soutěží. Jméno Tatarčuk však rezonovalo v ruském fotbale ještě nedávno, jeho stejnojmenný syn totiž zářil v dresu Krasnodaru. Dnes šestapadesátiletý Tatarčuk má za sebou náročný boj s rakovinou a ve fotbalovém prostředí se nadále nepohybuje.

Vzpomínáte si na výkony ruského rychlíka Vladimíra Tatarčuka?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články