Zázračný přestup? Čerstvý vítěz tehdejší LM ve Slavii pobuřoval skandály, s pistolí za pasem obrážel diskotéky

PŘÍBĚH: Má na svědomí vůbec první astronomický přestup v historii českého fotbalu. Čerstvý vítěz předchůdce Ligy mistrů však proslul spíše než góly skandály a nezřízeným chováním.

i Zdroj fotografie: Crvna Zvezda Bělehrad
                   

Psal se 29. květen 1991. Finálové klání Pohár mistrů evropských zemí, předchůdce současné Ligy mistrů, mezi Crvenou zvezdou a Olympiquem Marseille směřovalo k pokutovým kopům. Zatímco na straně Francouzů se mýlil Manuel Amoros, jugoslávské mužstvo nezaváhalo a slavilo historický triumf. Vedle Roberta Prosinečkiho nebo Miodraga Belodediciho se z úspěšného pokutového kopu a vítězství radoval také méně známý Dragiša Binić.

Třicetiletý útočník měl za sebou jednu z nejpovedenějších sezón kariéry. Za bělehradský tým nasázel čtrnáct branek a těšil se z úspěšného návratu do vlasti. Rodák z Kruševacu měl za sebou vydařenou roční štaci ve francouzské druhé lize, po které si vysloužil přesun do španělského Levante. Tam v průběhu roku neuspěl, nastoupil jen sedmkrát a kývnul k návratu do Crvene zvezdy. Čerstvý vítěz PMEZ zdá se opět našel svůj střelecký apetit, čehož si všimla také pražská Slavia.

Tehdejší mecenáš sešívaných Boris Korbel, který dříve do Česka přivedl Američana Steva Trittschuha, byl ochotný investovat do nové posily astronomickou částku. Klíčovým prvkem však byl podle tehdejšího Korbelova poradce a slavného kouče Václava Ježka článek v časopise Gól, který zjistil, že Binićova manželka je Češka a nedávno i se svým synem přijela do Prahy. Manželka Martina, která se s fotbalistou seznámila na dovolené, poskytla vedení Slavie na srbského kanonýra telefon.

Obrážel diskotéky s pistolí za pasem

To víte, že jsem si přála, aby muž přišel do Slavie, ale konečné rozhodnutí jsem nechala na něm,“ cituje její vyjádření pro deník Svobodné slovo iSport.cz. Binić se nakonec s Korbelem dokázal dohodnout a ten za vysokého Srba zaplatil na tehdejší poměry astronomických 30 milionů korun (dnes zhruba 130 milionů korun). Jugoslávský reprezentant se zároveň rázem stal nejlépe vydělávajícím fotbalistou na tuzemských ligových trávnících. Přesto podle něj nešlo jen o peníze.

iZdroj fotografie: Crvna Zvezda Bělehrad

Smlouva se Slavií zdaleka není jen záležitostí finanční. Slavia chce vytvořit velký tým, který se prosadí doma i v Evropě. Její zájem o mne byl ve všech podmínkách neobyčejný a pro mě velmi sympatický,“ cituje jeho tehdejší vyjádření iSport.cz. Binićovo angažmá přesto bylo pro vedení sešívaných spíše noční můrou. Horkokrevný Balkánec si totiž zamiloval pražské diskotéky, s pistolí za pasem tropil aféry a rád rozhazoval nemalé finanční obnosy. Není proto divu, že za sešívaní v průběhu dvou sezón nastoupil jen devatenáctkrát. Svůj střelecký um ukázal, jeho sedm branek však bylo málo.

Poslanec, který přežil atentát

Posléze odešel do kyperského APOELu, zahrál si také za japonské celky Nagoya a Tosu než ukončil kariéru. Působil jako poslanec, kandidoval na předsedu fotbalového svazu. Po kariéře působil jako sportovní ředitel, poslanec a kandidoval na šéfa srbského fotbalu. V roce 2004 dokonce přežil pokus o atentát. Dnes působí jako podnikatel.

Vzpomínáte si na výstřelky Dragiši Biniće v sešívaném dresu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články