Revoluční nákup Sparty. První cizinec ligy stál 500 tisíc a Škodu Favorit

PŘÍBĚHY: Byl vůbec prvním cizincem, který v pražské Spartě zanechal významnou stopu. A to i přesto, že na Letné vydržel pouhou sezónu.

i Zdroj fotografie: St. Louis Hall of Fame
                   

Pražskou Spartou prošlo v průběhu posledních tří dekád hned několik desítek cizinců. Několik z nich zazářilo natolik, že si vybojovali místo až v anglické Premier League. Další ztroskotali a jejich kariéra zažila strmý pád. Prvním zahraničním hráčem, pokud nepočítáme Slováky, však může být jen jedna výrazná osobnost. Tou je dnes sedmapadesátiletý Steve Trittschuh, který do Sparty zamířil v létě 1990.

Paradoxně ze země, kde byl rozvoj fotbalu teprve na počátku – ze Spojených států amerických. Trenéra Sparty Václava Ježka zaujal v dresu svého národního týmu proti Československu na jaře téhož roku. Američané sice prohráli vysoko 1:5, Trittschuh se však prezentoval sympatickým výkonem. Roli v příchodu pětadvacetiletého obránce navíc hrál také česko-americký byznysmen Boris Korbel, někdejší majitel pražské Slavie.

iZdroj fotografie: St. Louis Hall of Fame

Ten se v roce 1990 ucházel o vlastnictví Sparty a Trittschuhovi k platu deseti tisíc korun přihodil bonus v podobě tehdy astronomických půl milionu korun. Navíc dostal k užívání služební Škodu Favorit. Na Letné vydržel jen rok, přesto se stal prvním Američanem, který si kdy zahrál evropské poháry. Václava Ježka totiž v létě nadcházejícího roku vystřídal Dušan Uhrin, kterému se rychlonohý bek nehodil do koncepce.

Trittschuh: Lidé na ulici mne zdravili

V létě 1991 tak Trittschuh oslavil triumf Spojených států na prvním Gold Cupu a vrátil se zpět do vlasti. S mistrovským titulem z české nejvyšší soutěže na kontě. Přesto na sparťanskou etapu vzpomíná jen v dobrém. „Sparťanští fanoušci byli fantastičtí. Cítil jsem se s nimi jako doma. I když jsem šel po ulici, lidé mne poznávali a zdravili, byli bezvadní. Fotbalem opravdu žili, vskutku nadšenci,“ prohlásil před lety pro Sparta Forever.

Chtěl jsem zkusit hrát fotbal v Evropě a s tím je změna prostředí spojena, těšil jsem se na to,“ doplnil s tím, že na žádná negativa nevzpomíná. „Snad jen to, že mi relativně dlouho trvalo zvyknout si na odlišný způsob života, na druhou stranu jsem každou chvíli při chození městem poznával něco nového, zajímavého, co jsem do té doby neznal,“ míní a jedním dechem dodává, že je vděčný tehdejšímu trenérovi Spartu Václavu Ježkovi za šanci.

Dnes působí jako trenér mládeže

Nebýt jeho, do Sparty bych určitě nešel, on mi dal tu možnost, věřil mi,“ dodal Trittschuh, který posléze oblékal dres Tampy Bay, Montrealu, Colorado Rapids a krátce také nizozemského Dordechtu. Posléze se vydal na trenérskou dráhu, dnes působí jako vedoucí mládeže v celku St. Louis Scott Gallagher.

Vzpomínáte si na prvního Američana v dresu Sparty?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články