Krize čínského fotbalového giganta. Stadion snů nestojí, klub čeká pád

Čínský fotbal byl ještě na začátku uplynulé dekády na vzestupu, čemuž nasvědčovaly i zvučné přestupy. Bublina ale pomalu splaskává a během krize se začínají vynořovat pozůstatky nezdravých poměrů.

i Zdroj fotografie: Guangzhou F.C.
                   

Novodobou éru klubu z dvacetimiliónového města Guangzhou na jihovýchodě Číny odstartovala investiční skupina Evergrande. Ta patří mezi největší skupiny zabývající se prodejem nemovitostí na světě. Skupina získala klub v únoru 2010 a neváhala do něj investovat značné finanční prostředky. Nejprve se pustila do nákupů známých čínských reprezentantů. Posléze je doplňovala o zahraniční jména v podobě Brazilce Cléa nebo Argentince Daria Concu.

Reprezentanti a trenérské legendy

Posléze se v klubu objevil také kolumbijský útočník Jackson Martínez, srbský záložník Nemanja Gudelj, brazilští reprezentanti Paulinho  a Robinho nebo italský záložník Alessandro Diamanti. Majitelé Guangzhou neváhali sáhnout hluboko do kapsy i při angažování zvučných trenérských jmen. Na lavičce se tak objevili jak Marcello Lippi, tak Fabio Cannavaro nebo Luiz Filipe Scolari. A mix známých jmen fungoval.

iZdroj fotografie: Guangzhou F.C.

Guangzhou Evergrande rok co rok triumfovalo v čínské nejvyšší soutěži a od příchodu investorů si připsalo hned osm mistrovských titulů. Dvakrát navíc triumfovalo také v asijské obdobě Ligy mistrů a bylo bezpochyby dominantním mužstvem v celém regionu jihovýchodní Asie. Krátce před pandemií koronaviru navíc Guangzhou oznámilo plán výstavby nového stotisícového stadionu. Plány byly obrovské a stánek měl být letos na podzim dokončený. Nic nenasvědčovalo tomu, že se blíží krize.

Obr na dřevěných nohou

Jenže jak se ukázalo, tak vliv investiční skupiny na chod klubu byl až příliš zásadní. Evergrande po vypuknutí pandemie bojovalo nejen s jejími následky, ale také s krizí v čínském realitním sektoru. Firma se dostala do finančních problémů v souvislosti s jejími astronomickými dluhy a v srpnu oznámila zrušení smlouvy o koupi pozemků pro fotbalový stánek. Sám fotbalový klub byl navíc obrem na dřevěných novou a bez masivních investic nedokázal držet krok.

iZdroj fotografie: Guangzhou F.C.

Stejně jako řada dalších fotbalových celků v Číně byl totiž pouze nadějnou investicí, která však nevytvářela žádný zisk. Do aktuálního ročníku nastoupilo Guangzhou ve značně zdecimovaném stavu, bez velkých jmen a cizinců na soupisce. Krize se podle očekávání projevila na výsledcích.

V čínské Superlize se protrápilo až k sestupu, když v 33 utkáních získalo jen 17 bodů a oblastní hegemon tak definitivně padl. Zůstává však otazníkem, zda nepadne ještě hlouběji. Evergrande, které je v současné době nejzadluženější firmou na světě, totiž stále vlastní majoritní podíl klubu a nedá se očekávat, že by v nadcházejících letech budování čínského fotbalu patřilo mezi její priority.

Rozumíte hvězdným fotbalistům, kteří zamířili do Číny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články