Nejhorší posila v historii čínské superligy. Kanonýr z Atlética Madrid za miliardu nastoupil během tří let jen desetkrát

Bohaté kluby čínské superligy v minulé dekádě přivedly do svých celků hned několik hvězd světového fotbalu. Řada nákladných přestupů však skončila neúspěchem a některé dokonce vyloženou blamáží.

i Zdroj fotografie: FC Porto
                   

Celý příběh začíná v létě 2015, kdy se okolo kolumbijského reprezentanta Jacksona Martíneze sbíhaly evropské velkokluby s vysokými nabídkami. Vyhlášený kanonýr měl za sebou tři veleúspěšné sezóny v dresu Porta, ve kterých dokázal ve 136 utkáních nasázet 92 branek. Nakonec jej ulovilo španělské Atlético Madrid, které muselo vytáhnout z klubové kasy bezmála 35 milionů eur (850 milionů korun).

Jenže po zvučném představení na Wanda Metropolitano před deseti tisíci fanoušky jako by Martínezovi zvlhnul střelecký prach. Kolumbijec měl problémy se aklimatizovat na tamní soutěž, sklízel kritiku ze strany médií a tehdejší prezident klubu Enrique Cerezo o něm dokonce řekl, že není hráčem pro úroveň samotného klubu. Pro španělský klub však přišlo rychlé a nečekané vysvobození pouhý půl rok po získání nové posily.

iZdroj fotografie: Atlético Madrid

Ozval se totiž čínský celek Guangzhou Evergrande a nabídnul za Martíneze bezmála 42 milionů eur (více než miliardu korun), tedy větší částku, než za kterou kolumbijský kanonýr přicházel do Španělska. Atlético vzhledem k jeho předchozím výkonům k přestupu svolilo stejně jako sám hráč, který si měl přijít na pořádný balík peněz. S klubem čínské Superligy totiž podepsal smlouvu na bezmála 12,5 milionů eur ročně (304 milionů korun).

Noční můra pro Guangzhou Evergrande

Přestup, který překonal tehdejší asijský přestupový rekord, byl dokonán na začátku února 2016. Martínez jako vysoce nadprůměrný hráč za Guangzhou Evergrande zářil a v prvních deseti ligových utkáních zaznamenal čtyři branky. Jenže pak přišlo ošklivé opakované zranění kotníku a miliardová posila již další starty nepřidala. Pro čínský klub šlo o noční můru. Další dva ročníky, ve kterých vydělal více než půl miliardy korun, strávil Kolumbijec na tribuně nebo na operačních sálech.

Teprve v březnu 2018 ukončilo Guangzhou Evergrande jeho smlouvu a stal se volným hráčem. Konečné statistiky jeho angažmá byly vzhledem k nákladnosti přestupu pro tým čínské Superligy děsivé. Každé vystoupení Martíneze stálo Evergrande více než 3 miliony liber (90 milionů korun), každý gól pak téměř 13,5 milionů liber (380 milionů korun).

Kolumbijec posléza zamířil do portugalského Portimonense, za který již pravidelně nastupoval. V průběhu dvou sezón odehrál za svůj nový tým 52 utkání, ve kterých nasázel 12 branek, než ukončil kariéru.

Mají odchody do čínské Superligy pro hráče smysl?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články