Doping české finalistky Wimbledonu. Proč užila stejnou látku jako olympijská vítězka?

Nováček, Korda, Strýcová. To jsou asi nejznámější česká tenisová jména, která měla pozitivní test na doping. Teď k nim přibyla i finalistka juniorského Wimbledonu.

i Zdroj fotografie: Český tenisový svaz
                   

Osmnáctiletá česká tenistka Nikola Bartůňková měla pozitivní test na trimetazidin a má dočasně pozastavenou činnost. Od 16. dubna proto nemůže startovat na žádných turnajích pořádaných ITF a WTA. Jde o tour, na níž působí například také Markéta Vondroušová, o jejímž rozvodu jsme na SportechŽivě také psali. Pro talentovanou hráčku může tahle nepříjemná kauza znamenat velké potíže.

Pomáhá fyzické výdrži

Bartůňková se podrobila dopingovým testům na únorovém turnaji ITF v Trnavě a na březnovém klání ve slovinském Mariboru. Oba testy ukázaly přítomnost látky trimetazidin. Ten sportovci nesmí bez speciálního povolení používat. Je to zakázaný hormonální a metabolický modulátor, který může pomáhat k lepší fyzické výdrži. V medicíně se používá k léčbě anginy pectoris, tedy ischemické choroby srdeční.

„Oba únorové i březnové vzorky byly rozděleny na vzorky A a B. Následná analýza zjistila, že vzorky A obsahovaly zakázaný trimetazidin, který se řadí mezi hormonální a metabolické modulátory. Analýza vzorků B od té doby potvrdila nálezy ve vzorcích A,“ uvedla Mezinárodní agentura pro integritu tenisu.

Bartůňková jako Valijeva

Nadějná Bartůňková loni prožila zatím nejúspěšnější sezonu. Rodačka z Prahy vyhrála tři turnaje kategorie W25 a dostala se do juniorského finále Wimbledonu, kde prohrála s Američankou Ngounoue. Krátce před zastavením činnosti figurovala na 226. místě světového žebříčku. V současné době jí patří 282. pozice.

Český olympijský šampion dluží 1,7 miliardy korun. Odmítá se vzdát zlaté medaile

Bartůňková užila stejnou látku jako například ruská krasobruslařka Kamila Valijeva. V prosinci 2021 měla tehdy patnáctiletá senzace pozitivní test na trimetazidin při národním šampionátu v Petrohradu. Výsledky kontroly ale agentury zveřejnily až o dva měsíce později poté, co pomohla Rusku ke zlatu v olympijské soutěži družstev na hrách v Pekingu. Valijeva sváděla dopingový nález na užití dědových léků na srdce. Nakonec dostala čtyřletý trest a o medaile přišla.

Za doping bylo dosud potrestáno pět českých tenistů. Karel Nováček, Petr Korda a Bohdan Ulihrach, jemuž byl trest později zrušen, Ivo Minář a naposledy v roce 2013 Barbora Strýcová.

Dokážete pochopit, proč si někteří sportovci pomáhají dopingem? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Radek Bardouzl

Zobrazit další články