Letošní sezóna patří brankářům, kdo překvapil?

i Foto: reflex.cz
                   

Česká republika byla vždy rodištěm kvalitních fotbalových brankářů. V minulosti se o věhlas tuzemské školy postaral zejména Petr Čech. Nyní ve světě září především Tomáš Vaclík, jenž navíc zcela ovládl nedávnou anketu Fotbalista roku. Kromě těchto největších ikon působících v zahraničí by vašim zrakům neměli uniknout ani mladíci v barvách týmů Fortuna ligy, kteří si v aktuálním ročníku velice hlasitě říkají o pozornost. Jaké mladé komety na domácí scéně nejvíce září?

Filip Nguyen

Filip Nguyen zažil v dresu Slovanu Liberec skutečně raketový start. Ačkoli měl před sezónou na kontě pouze dva odchytané zápasy v domácí nejvyšší soutěži, dokázal svou pílí a odhodláním na trénincích přesvědčit hlavního trenéra Zsolta Hornyáka, že si zaslouží šanci v základní sestavě. Jak se později ukázalo, by to to nejlepší rozhodnutí, jaké mohl Liberec udělat.

Ngyuen zasáhl do dvaceti soutěžních zápasů, z nichž odešel pokořený pouze čtrnácti střelci. Navíc dokázal už desetkrát ubránit čistý štít. Úspěšnost zákroků 81,8 % z něj dělá nejlepšího gólmana ligy. Šestadvacetiletá opora se dostala do hledáčku hned několika předních tuzemských i zahraničních klubů, takže je otázkou, zda si jej Slovan dokáže udržet i pro ročník nadcházející.

Matouš Trmal

Dvacetiletý mladík s reprezentačními zkušenostmi u celku do 21 let prožil premiéru ve Fortuna lize teprve letos. O to větším překvapením bylo, když mu kouč Martin Svědík vyslovil důvěru a nechal jej nastoupit do 17 ligových zápasů. V nich kapituloval pouze osmnáctkrát, což je opravdu skvělá bilance s ohledem na to, že chytá za tým z druhé poloviny tabulky.

Právě Trmal měl lví podíl na skalpech Baníku a Sparty z fotbalového podzimu a i v ostatních duelech patřil k nejlepším hráčům. O kvalitách brankáře Slovácka hodně vypovídá také fakt, že se stal jedničkou navzdory konkurenci zkušeného Michala Daňka, který dříve hájil svatyni Baníku nebo Viktorie Plzeň.

Martin Pastornický

Ačkoli je Karviná na sestupové pozici, v posledních ligovém zápase se jí podařil opravdu fantastický úspěch, když s jednoznačným výsledkem vyloupila pražskou Letnou. Sparta se dlouhodobě potýká se špatnou výkonností, což se opět potvrdilo. Kromě toho si ovšem většina sparťanských střelců vylámala zuby na třiadvacetiletém brankáři Martinovi Pastornickém. Nebýt krásné střely Martina Haška, mohl gólman ze zápasu odejít s čistým kontem.

To by byl skutečně parádní počin, jelikož zápas proti Spartě byl Pastornického premiérou v nejvyšší soutěži. Do té doby nastupoval jen do pohárových zápasů. Trenéru Strakovi tah s mladým chytačem vyšel, dovolí mu naplno využít potenciál i ve skupině o záchranu? V konkurenci Martina Berkovce to Pastornický bude mít těžké, ale pokud uspěje, mohlo by se z toho zrodit nové, lukrativnější angažmá.

Foto: reflex.cz

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články