Urážet Zidana? Předseda francouzské federace Le Graët čelí bouři kritiky od Mbappého, Realu Madrid i od politiků. Sílí tlak, aby odstoupil

Předseda francouzské fotbalové federace Noël Le Graët si často pustí pusu na špacír. Urážkami Zinedina Zidana ale tvrdě narazil. Schytává kritiku z mnoha stran. Bude ho to stát místo?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pohrdání. Tak by se jedním slovem dalo shrnout vyjádření Nöela Le Graëta na adresu Zinedina Zidana. Navíc jen den po oznámení, že Didier Deschamps zůstává u francouzského národního týmu až do roku 2026. Zidane byl žhavým kandidátem na tuto pozici, pokud by současný kouč odmítl pokračovat. Předseda francouzské fotbalové federace mimo jiné prohlásil, že kdyby mu legenda zavolala, telefon by nezvedl.

Le Graët: Stejně bych mu nezvedl telefon

Zájem o služby Zidana projevily v poslední době federace Brazílie, Portugalska a USA. Francouz ovšem tyto nabídky odmítl. A co tedy prohlásil Le Graët? „Vůbec mě to nezajímá, ať si jde, kam chce. Může si trénovat koho chce, národní tým, klub… Jestli se mě Zidane pokusil kontaktovat? Ne, stejně bych mu nezvedl telefon. Proč bych měl? Abych mu řekl, aby si hledal jiný klub? Ať se přihlásí do nějakého speciálního programu, který mu najde klub nebo reprezentaci,“ řekl RMC Le Graët.

Neuctivými výroky Le Graët spustil doslova lavinu kritiky. Mezi prvními reagoval na Twitteru Kylian Mbappé. Zidane je Francie. Legendu takhle neznevažujme,“ napsal útočník PSG. Během 17 hodin od zveřejnění jeho vzkaz na Twitteru již vidělo přes 70 milionů lidí! Za Zinedina se postavil i Real Madrid. „Tato slova naznačují nedostatek respektu k jedné z postav nejvíce obdivovaných fotbalovými fanoušky po celém světě a náš klub očekává okamžitou nápravu,“ stojí v oficiálním prohlášení klubu.

V neděli útok, v pondělí zpátečka

Do Nöela Le Graëta se opřeli mimo jiné Franck Ribéry, Djibril Cissé, Youri Djorkaeff nebo francouzská ministryně sportu Amélie Oudéa-Castera. Pořádný kartáč pak předseda federace schytal od médií. Hned v pondělí pak zařadil zpátečku a zveřejnil svou omluvu. „Tyto neobratné komentáře způsobily nedorozumění. Rád bych se osobně omluvil za tyto komentáře, které vůbec neodrážejí mé myšlenky, ani můj ohled na hráče, kterým byl, a na trenéra, kterým se stal,“ stojí v prohlášení zaslané agentuře AFP.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kritika tím ale neutichá. „Všichni jsme jednotní v tom, že jde o velmi neobratné komentáře. Viděl jsem, že se omluvil… Jak říkám mladým hráčům, je velmi snadné se omluvit, ale slova zůstávají,“ prohlásil například trenér Lyonu Laurent Blanc, který společně se Zidanem vyhrál mistrovství světa 1998. Úspěchy s nimi sdílel i Frank Leboeuf, teď šel v kritice ještě dál. Deníku Le Parisien řekl, že by předseda federace měl odstoupit. Zdaleka není sám. K rezignaci NLG vyzývají také politici.

Roussel: Musí rezignovat!

„Jak dlouho budeme muset snášet Noëla Le Graëta? On je hanba francouzského sportu, musí rezignovat,“ napsal na Twitteru Fabien Roussel, který loni kandidoval na francouzského prezidenta. Zidane je pro fotbal, Francii a Francouze důležitější než kdy bude Noël Le Graët. Musí být položena otázka jeho místa a předsednictví federace,“ zveřejnila poslankyně Aurore Bergé. Podle informací Le Parisien hodlá Nöel Le Graët ještě v pondělí zavolat Zidanovi a omluvit se mu. Zvedne mu to Zizou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články