Kde na to bere peníze? Prezident Laporta vysvětlil, jak je možné, že zadlužená Barcelona utrácí miliardy

Finance katalánského klubu byly v uplynulých letech veřejným tajemstvím, které loni naplno vybublalo na povrch. Přesto zadlužená Barcelona dál utrácí miliardy. Jak je to možné?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když loni šéf Barcelony Joan Laporta otevřeně promluvil o finančních problémech nejslavnějšího katalánského klubu, potvrdil dlouho spekulované obavy. Pětinásobný vítěz Ligy mistrů se dostal vinou nerozumných přestupů, přemrštěných platů a rozhazování ve spojitosti s koronavirovou krizí téměř na hranici bankrotu. Novou smlouvu tak v létě nemohla prodloužit ani největší hvězda v podobě Lionela Messiho.

Klub dokonce vinou finančních pravidel španělské LaLigy dlouho nemohl registrovat nové posily. Zdálo se, že začíná nová éra Barcelony směrem k finanční stabilitě a sázce na slavnou akademii La Masia. Toto léto však řadu expertů i laickou veřejnost katalánský klub překvapil výraznými přestupy a přeplatil dokonce londýnskou Chelsea. Na Camp Nou zamířili Robert Lewandowski, Franck Kessie, Jules Koundé, Andreas Christensen nebo Raphinha.

iZdroj fotografie: FC Barcelona

Jen za přestupy Katalánci utratili bezmála 156 milionů eur, tedy téměř čtyři miliardy korun. Na platy hvězd světového formátu pak vynaloží v nadcházejícím ročníku stovky milionů korun. O tom, jak si klub může dovolit nákladné přesuny financovat, nyní promluvil šéf klubu Joan Laporta pro CBS Sports. „Před rokem jsme museli tvrdě pracovat, abychom se vůbec vyhnuli bankrotu. To se podařilo,“ přiznal prezident Barcy.

Laporta: Prodali jsme čtvrtinu práv na 25 let

O rok později jsme v kladném vlastním kapitálu a na letošní ročník máme příjmy více než miliardu a čtvrt eur. To znamená, že se nám daří lépe a lépe,“ dodal Laporta, podle něhož klubu pomohlo partnerství se Spotify i neobvyklý krok směrem k prodeji televizních práv. „Prodali jsme 25 procent našich televizních práv na La Ligu pro dalších 25 let. Nechtěl jsem to udělat, ale musel jsem zachránit klub,“ prohlásil Laporta, který již před časem oznámil také přejmenování barcelonského stánku na Spotify Camp Nou.

iZdroj fotografie: FC Barcelona

Byly to velmi těžké kroky. Ale moje odbornost spočívá v řízení chaosu. Stalo se to i v mém prvním období ve funkci prezidenta a podařilo se mi to a zažili jsme nejúspěšnější období klubu. Nyní v tomto druhém období to bylo více stresující, ale máme strategii. Plán zní pracovat, pracovat a pracovat,“ poznamenal Laporta, který věří v budoucí úspěchy. „Odvedli jsme práci a dostali se z pomyslné nemocnice. Nyní jsme opět připraveni být pro všechny soupeřem,“ zakončil prezident Barcelony.

Je sázka Barcelony na současnost rozumnou volbou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články