Fotbalovému Česku se zhroutil svět. Přišel o kapitána, největší hvězdu i vysněný zápas

S takovým týmem se už celé fotbalové Česko vidělo ve vysněném zápase. Ale stačil jeden smolný moment a bylo po nadějích. Elitní výběr přišel na Euru o kapitána.

i Zdroj fotografie: UEFA
                   

Euro 2004 měli Češi velmi dobře rozehrané. Podle mnohých jsme disponovali nejlepším týmem v samostatné historii – v bráně Petr Čech, v útoku nejlepší střelec turnaje Milan Baroš, spolu s ním Tomáš Rosický, Jan Koller, nechyběl ani Tomáš Ujfaluši či Karel Poborský. Jejich kapitánem byl tehdy Pavel Nedvěd. Hvězdný výběr táhl k velkému úspěchu.

Osudový moment

Všichni čeští fanoušci už se viděli na Staroměstském náměstí, jak se svými fotbalovými hrdiny slaví trofej pro mistry Evropy. Na Euru 2004 všechno skvěle šlapalo. Češi ve skupině senzačně vyřídili i Nizozemsko (3:2) a Německo (2:1), ve čtvrtfinále poslali domů Dánsko (3:0). A v boji o finále drtili Řeky. Jejich obrana ale nájezdům českých borců stále vzdorovala. Branka se zdála zakletá. Jenže přišel jeden z osudových momentů.

Ve 34. minutě chtěl Nedvěd v pádu vystřelit, ale jeden z obránců mu do pokusu strčil nohu. Koleno českého lídra nevydrželo. Doktoři se snažili ještě něco s nepostradatelným hráčem udělat, ale marně. Ve 40. minutě musel ze hřiště a nahradil ho Šmicer. Nedvěd měl slzy na krajíčku, zápas pro něj hrozně znamenal. Nechtěl české fanoušky zklamat.

Nedvěd moc chyběl

Tenhle okamžik jako by zranil celé mužstvo. „Když náš tým ve druhé půli spustil razantní ofenzivu, živě jsem si ho tam představil. Každý musel cítit, že chyběl. On zpravidla ve druhé půli dominuje. Ta jeho zarputilost, srdce. Byla to ohromná ztráta. Ale nechci se vymlouvat a říct, že s Nedvědem bychom vyhráli,“ rozpovídal se o incidentu trenér Karel Brückner.

Trénuje taxikáře, říkají kritici Ivana Haška. Nyní musí zastavit miliardovou značku

Nedvědova absence se ukázala jako klíčová. A v poslední minutě prodloužení přišel řecký trest. Tsartas odcentroval z rohového kopu a u přední tyče míč Dellas hlavou usměrnil za Čechova záda. Podle pravidla o stříbrném gólu se dohrála první část prodloužení a zápas byl ukončen. Fotbalovému Česku se v tu chvíli zhroutil svět. Přišlo o vysněné finále. „Semifinále jsou pro mě prokletá, nemůžu se přes ně dostat. Ale dnes to asi bylo ještě horší,“ sdělil médiím Nedvěd, o jehož jiném krutém zážitku jsme na SportechŽivě také psali.

Snad se letos na Euru podobně smolné situace nedočkáme. I když postoupit do semifinále by bylo samozřejmě krásné. Po úvodní porážce s Portugalskem 1:2 to ale bude těžké. Kam to Souček a jeho parta dotáhne?

Zvládlo by Česko letošní Euro bez kapitána Součka? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články